Wiadomości

Brytyjczycy prowadzą symulacje wojny z Rosją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjscy wojskowi przeprowadzili symulacje na wypadek konfrontacji z Rosją, w tym m.in. dotyczące ataku cybernetycznego mającego na celu wyłączenie prądu w Moskwie lub konfrontacji zbrojnej w obronie estońskich wysp – ujawnił niedzielny „Sunday Times”.

Powołując się na źródła w wojsku, brytyjska gazeta ujawniła, że dowódcy są zaniepokojeni tym, że Wielka Brytania ma ograniczone możliwości odpowiedzi na rosyjską agresję, poza użyciem nuklearnego pocisku balistycznego Trident. Taki wniosek sformułowano na cotygodniowych naradach dotyczących rosnącego zagrożenia konfrontacji z Moskwą.

Po przeprowadzeniu szeregu gier wojennych oceniono, że konieczne jest wzmocnienie zdolności wojskowych w cyberprzestrzeni, aby móc odpowiedzieć np. atakiem na sieć energetyczną w Moskwie.

Jak podkreślono, wypracowanie szerszej gamy opcji ofensywnych dałoby Wielkiej Brytanii więcej czasu na reakcję w razie rozważanych scenariuszy rosyjskiej agresji, np. ataku na jedną z bałtyckich wysp należących do Estonii w celu sprawdzenia jedności NATO dotyczącej obrony wszystkich członków Sojuszu, interwencji w Libii w celu wywołania nowej fali migracyjnej do Europy lub użycia nieregularnych sił – jak te, które były użyte przy aneksji Krymu – do jednorazowego ataku na brytyjskich żołnierzy.

W niedzielnym wydaniu dziennika „Times” wskazano również, że w ten weekend 5,5 tys. brytyjskich żołnierzy bierze udział w największych od dekady ćwiczeniach wojskowych, które mają zwiększyć ich gotowość bojową na wypadek konfrontacji z rosyjskimi czołgami lub inspirowanymi przez Rosję siłami hybrydowymi.

Manewry, których koszt szacuje się na ponad 100 mln funtów, odbywają się na pustyni w Omanie i bierze w nich udział 200 pojazdów opancerzonych, sześć okrętów wojennych i osiem myśliwców Typhoon, które mierzą się z odgrywającym rolę wroga pułkiem Household Cavalry, używającym m.in. rosyjskich czołgów T-72.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!