Porozumienie o współpracy w zakresie rewitalizacji terenów pogórniczych zawarły w piątek władze Bytomia i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Umożliwi to stworzenie projektów, na realizację których gmina będzie starała się pozyskać dofinansowanie.
„Porozumienie z Politechniką Śląską w Gliwicach to szansa dla naszego miasta. Uczelnia dysponuje fachową kadrą naukową, która ma spore doświadczenie w przywracaniu zdegradowanym terenom poprzemysłowym nowych funkcji” – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
„Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko opracować projekty rewitalizacyjne terenów pogórniczych, ale wesprą nas w działaniach mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych na ich realizację” – dodał.
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w ramach zawartego porozumienia skupią się przede wszystkim na takich dziedzinach jak: energetyka, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, technologie informacyjne oraz rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych.
„Jako uczelnia badawcza rozwijamy naukę i dzielimy się doświadczeniem w zakresie sześciu priorytetowych obszarów badawczych. Wśród nich są m.in. ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka oraz inteligentne miasta przyszłości i mobilność przyszłości. W styczniu tego roku uruchomiliśmy na Politechnice Śląskiej Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. Łącznie z wirtualnym laboratorium składającym się z zespołów badawczych zlokalizowanych w różnych katedrach Politechniki Śląskiej, tworzy ono zaplecze badawcze. Te atuty pozwolą nam wspólnie z miastem opracować i realizować działania rewitalizacyjne dla Bytomia” – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
Bytom to jedno z miast na Górnym Śląsku najbardziej dotkniętych przez transformację gospodarczą w latach 90. XX wieku. Po likwidacji zakładów przemysłowych, hut i kopalń pozostały zdegradowane tereny. W styczniu miasto odwiedziła komisarz ds. Spójności Reform Unii Europejskiej Elisa Ferreira. Miasto liczy na unijne wsparcie z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
W ramach współpracy Bytom przedstawi naukowcom z Politechniki Śląskiej podjęte dotychczas działania, mające na celu zmianę oblicza obszarów zdegradowanych, w tym realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji oraz listę obszarów, w których mogą zostać zrealizowane potencjalne projekty na terenach poprzemysłowych. Wśród nich będą głównie obszary znajdujące się w ramach projektowanej Bytomskiej Centralnej Trasy Średnicowej.
Podpisane 22 maja porozumienie jest drugim w ostatnim czasie, jakie władze Bytomia zawarły ze z Politechniką Śląską. Pierwsze związane było z projektem stworzenia koncepcji planów wzdłuż rzeki Bytomki od jej źródła do jej ujścia w Gliwicach, które właśnie realizowane jest przez naukowców z Politechniki.
Nauka w Polsce – PAP
autorka: Anna Gumułka
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!