Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego wiceministra skarbu Pawła T. i najważniejszych urzędników ówczesnego Ministerstwa Skarbu Państwa. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvp.info, straty skarbu państwa na samej transakcji sprzedaży spółki Ciech S.A. mogły wynieść ponad 110 mln złotych.
Będzie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia przez urzędników obowiązków przy podpisywaniu umów koncesyjnych na budowę…
Cztery osoby zatrzymano w Warszawie, jedną w Łodzi i jedną w Krakowie. Funkcjonariusze CBA przeszukują teraz ich mieszkania – mówi Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA. Wszyscy trafią do Katowic, gdzie w Prokuraturze Regionalnej usłyszą zarzuty.
CBA prowadzi śledztwo ws. „niedopełnienia obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”. Chodzi o sprzedaż przez Skarb Państwa firmie KI Chemistry, z grupy Kulczyk Investments, 37,9 proc. akcji Ciech za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł. Zdaniem śledczych ceny akcji były zaniżone, czym „wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach”. Dochodzenie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach przez wrocławską delegaturę CBA.
Śledczy szacują, że straty skarbu państwa na samej transakcji sprzedaży spółki mogły wynieść nawet powyżej 110 mln złotych.
CBA przypomina, że już wcześniej, w latach 2016-2017, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z Ministerstwem Skarbu Państwa.
Poza b. wiceministrem zatrzymani zostali byli pracownicy ING, którzy, według śledczych, w 2014 wyceniali Ciech dla MSP pod dyktando biznesmena Jana Kulczyka. Ci urzędnicy to m.in. główny ekonomista MSP w rządzie Donalda Tuska i dyrektorzy departamentu odpowiedzialnego za prywatyzację: Michał M. i Tomasz Z.
O kulisach prywatyzacji Ciechu wspomniał w swojej książce Konrad Lassota, kelner z afery podsłuchowej.
W „Jak podsłuchałem system: Ośmiorniczki, czyli elita na widelcu” ujawnił szczegóły zakulisowych rozmów rządu Donalda Tuska z Janem Kulczykiem w sprawie sprzedaży Ciechu. Kelner z detalami opowiadział o spotkaniach wysłanników byłego premiera z biznesmenem, jak choćby o tym z kwietnia 2014 roku.
Źródło: tvp.info
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!