W ponad 20 miejscach w kraju Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza reaktywowane przedwojenne spółki. Bada, czy nie doszło do oszustwa i potwierdzania nieprawdy w dokumentach.
Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził nieoficjalne informacje i podał, że działania funkcjonariuszy CBA warszawskiej delegatury biura prowadzone są m.in. w Gdańsku, Kielcach, a także w Warszawie i okolicach.
Działania polegają na przeszukaniach w siedzibach tych reaktywowanych spółek, które podejrzewane są przez śledczych o możliwe oszustwa przy tej procedurze. Działania obejmują też mieszkania osób zasiadających w ich władzach i obecnych udziałowców. Według Kaczorka w sumie w zainteresowaniu śledczych może być ok. 40 reaktywowanych spółek.
W ponad 20 miejscach m.in. Warszawie, Kielcach, Gdańsku agenci warszawskiej Delegatury #CBA prowadzą przeszukania w śledztwach dotyczących reaktywacji 40 przedwojennych spółek i uzyskiwania wielomilionowych odszkodowań za znacjonalizowane mienie na szkodę Skarbu Państwa pic.twitter.com/BPQ9mdeGTf
Wspieraj Fundację Magna Polonia!
Nasz cel na 2024 rok to : 160 700 zł, zebraliśmy: 159 250,92 zł.99%Zobacz kto wparł nas tym miesiącu: Tutaj— CBA (@CBAgovPL) 14 grudnia 2017
Z nieoficjalnych informacji wynika, że agenci CBA badają m.in. reaktywowanie Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”, Zjednoczonych Browarów Warszawskich, Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu i fabryki Norblina. Badane są również stowarzyszenia kolekcjonerów dawnych akcji i firmy je skupujące.
Nieprawidłowości według śledczych mogą dotyczyć przeprowadzania procesu odtwarzania tych spółek, ich przywracania do rejestrów, powiększania kapitałów oraz uzyskiwania odszkodowań za należące do tych firm przed wojną znacjonalizowane nieruchomości – głównie terenów w Warszawie.
Kaczorek zaznaczył, że działania CBA nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Śledztwo dotyczy działań na szkodę Skarbu Państwa przez wyłudzanie nienależnych odszkodowań.
Rzecznik prokuratury przypomniał, że agenci z warszawskiej delegatury CBA w sierpniu prowadzili podobne działania w mieszkaniach 10 osób związanych z reaktywacją przedwojennej Spółki Akcyjnej Fabryk Chemicznych i Huty Szklanej „Kijewski i Scholtze i S-ka”. Zaznaczył, że śledztwo nadal się rozwija i ma wiele wątków.
Polecamy:
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!