Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło sondaż na temat relacji polsko-niemieckich. Jedynie 13. proc. respondentów oceniło je jako „dobre”. Takich wyników nie było, odkąd w 1987 roku zaczęto prowadzić tego rodzaju badania…
Dotychczas tylko raz – w lipcu 2007 r. – zdarzyło się, by ocen negatywnych było więcej niż ocen pozytywnych. Obecnie 31 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że relacje polsko-niemieckie są złe. Dobrze oceniło je tylko 13 proc. ankietowanych. Blisko połowa głosów, a dokładnie 49 proc., została oddana na odpowiedź, że relacje Polski z Niemcami są przeciętne, czyli ani dobre, ani złe.
Niemal połowa Polaków (49%) postrzega obecne stosunki polsko-niemieckie jako przeciętne – ani dobre, ani złe. Blisko jedna trzecia (31%) uważa, że są one złe, a tylko 13% określa je jako dobre. Oceny relacji polsko-niemieckich są najgorsze w historii badań CBOS. pic.twitter.com/0182eGD0oR
— CBOS (@CBOS_Info) October 11, 2022
Analizując wyniki sondaży z poprzednich lat, CBOS wskazał także momenty, które były skorelowane ze zmianami nastrojów społecznych wobec naszego sąsiada zza Odry. „Społeczne opinie o stosunkach między Polską a Niemcami charakteryzują się dużą dynamiką. W badaniach CBOS najlepiej były one oceniane w lutym 1991 r., a zatem krótko po podpisaniu polsko-niemieckiego traktatu granicznego. Pozytywne oceny dominowały także pod koniec rządów koalicji PO–PSL w 2015 r. Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość pod koniec 2015 r. postrzeganie stosunków między Polską a Niemcami dość szybko i bardzo wyraźnie pogorszyło się” – czytamy w komentarzu CBOS.
Oprócz relacji polsko-niemieckich, CBOS sprawdził również opinię Polaków wobec starań o reparacje od Niemiec. Ponad połowa naszego społeczeństwa uważa, że rząd powinien domagać się reparacji, choć jednocześnie niemal połowa, że ta inicjatywa nie zakończy się sukcesem.
Szczegółowe wyniki prezentują się następująco: ubieganie się o reparacje poparło łącznie 57 proc. ankietowanych (34 proc. „zdecydowanie tak”, 23 proc. „raczej tak”), przeciwnych temu było 33 proc. (14 proc. „zdecydowanie nie”, 19 proc. „raczej nie”), zaś 10 proc. nie miało w tej sprawie zdania.
Jeśli chodzi o możliwość uzyskania reparacji, 49 proc. ankietowanych uznało, że reparacji nie uda się uzyskać. 22 proc. uznało, że uzyskanie reparacji jest możliwe, lecz w niższej kwocie, niż domaga się nasz rząd. 14 proc. uznało, że reparacje mogą zostać uzyskane w żądanej wysokości. 15 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć.
„Mimo szerokiego poparcia politycznego dla sejmowej uchwały wzywającej Niemcy do rozmów na temat zadośćuczynienia za straty wojenne, sympatycy głównych ugrupowań opozycyjnych deklarują się raczej jako przeciwnicy niż zwolennicy ubiegania się o reparacje. Jednym z motywów niechęci wobec podnoszenia kwestii reparacji jest przekonanie, że nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu i Polska nie otrzyma odszkodowań” – uzupełnia CBOS.
/wprost.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!