Około sześć – siedem tys. lat temu w Europie zaczęło upowszechniać się rolnictwo, w tym hodowla zwierząt mlecznych. Chemiczne ślady nabiału zachowały się na naczyniach ceramicznych z tego okresu. O ekspansji prehistorycznego rolnictwa piszą naukowcy w „Nature Communications”.
Molekularne ślady żywności na ceramice należącej do pierwszych rolników, którzy osiedlili się na wybrzeżu Atlantyku w Europie od ok. siedmiu do sześciu tys. lat temu – analizował międzynarodowy zespół naukowców, pod kierunkiem badaczy z University of York (W. Brytania).
Okazało się, że w tym czasie łowcy-zbieracze przestawili się na rolniczy tryb życia.
Ślad produktów mlecznych znajdował się na 80 proc. fragmentów ceramiki z wybrzeża Atlantyku na obszarze Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dla porównania hodowla bydła mlecznego na południowym wybrzeżu Atlantyku, na obszarze dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii, była znacznie mniej intensywna, przy większym wykorzystaniu owiec i kóz, mniejszym zaś krów.
Badania sugerują, że wykorzystanie zwierząt mlecznych rozwinęło się w pełni dopiero po rozprzestrzenieniu się na północne szerokości geograficzne. Stało się to być może dlatego, że prehistoryczni rolnicy, zasiedlający północne rejony Europy, potrzebowali więcej witaminy D i tłuszczu.
Zespół badał pozostałości organiczne zachowane na ceramice z 24 stanowisk archeologicznych. Naukowcy znaleźli mało śladów żywności pochodzenia morskiego, takich jak ryby czy skorupiaki, nawet z miejsc położonych blisko Atlantyku. Wyjątkiem był region zachodniego Bałtyku.
„Może to oznaczać zarówno, że prehistoryczni rolnicy unikali pożywienia pochodzącego z morza na rzecz nabiału, ale być może ryby i skorupiaki były po prostu przetwarzane na inne sposoby” – wyjaśnia główna autorka artykułu, Miriam Cubas z University of York.
Więcej tutaj.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!