Jak poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, dowódca Libijskiej Armii Narodowej, Chalifa Haftar, opuścił Moskwę bez podpisania umowy, która sformalizowałaby zawieszenie broni w ogarniętym wojną kraju.
Po godzinach negocjacji prowadzonych pod auspicjami Rosji i Turcji Haftar w poniedziałek wieczorem poprosił o czas do wtorku rano, aby przejrzał porozumienie podpisane już przez Fajiza as-Sarradża, szefa uznanego przez ONZ Rządu Porozumienia Narodowego (GNA).
Ale Haftar, którego siły w ostatnich tygodniach prowadziły ofensywę w celu przejęcia z rąk GNA stolicy kraju, Trypolisu, opuścił Moskwę bez podpisania umowy sporządzonej podczas rozmów. Źródła libijskie potwierdziły wyjazd Haftara.
#Haftar and his accompanying delegation have left #Moscow tonight and there will be no signing on any document at the expense of the heroic sacrifices and aspirations of the Libyans to salvation and prevent the army.#LNA #Libya pic.twitter.com/3SPXroEwnh
— M.LNA (@LNA2019M) January 13, 2020
„Projekt [umowy] ignoruje wiele żądań armii libijskiej” – powiedział Haftar, którego słowa cytuje telewizyjna Al Arabiya.
Przypomnijmy, że 75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kadafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe, obsługiwane przez personel turecki.
W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA). 12 grudnia dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły do podjęcia rozstrzygającego natarcia na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę.
5 stycznie prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w transmitowanym na żywo wywiadzie telewizyjnym, że Turcja rozpoczęła rozmieszczanie swoich żołnierzy w Libii, dochowując – jak zaznaczył – obietnicy wsparcia rządu w Trypolisie.
Wojska tureckie mają realizować tam zadania szkoleniowe i bojowe, wspierając uznawany przez ONZ Rząd Porozumienia Narodowego, na którego czele stoi Fajiz al-Saradż, mający siedzibę w Trypolisie, atakowanym od szeregu miesięcy przez Libijską Armię Narodową (LNA) feldmarszałka Chalify Haftara.
Erdogan dodał, że wojska tureckie utworzą w Libii centrum operacyjne pod dowództwem generała porucznika, który skupi się na koordynacji działań i szkoleniu. Powiedział, że pierwsze oddziały już są stopniowo rozmieszczane, ale większa koncentracja sił nastąpi później.
Turcja wysłała nadto do Libii ponad 1.250 syryjskich bojowników w celu obrony Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) – twierdzi Syryjskim Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) w raporcie z 8 stycznia. Dodano, że ostatnia partia wysłana do Libii z Turcji składała się z ponad 260 bojowników.
„Wszyscy bojownicy pochodzą z Legionu al-Szam, większość z nich została wysiedlona z miasta Homs, trwa przerzut 300 kolejnych bojowników z Legionu al-Szam do Libii” – czytamy w raporcie SOHR.
Według SOHR 1700 innych syryjskich bojowników, którzy obecnie przechodzą szkolenie wojskowe w Turcji, wkrótce zostanie rozmieszczonych w Libii. Grupa monitorująca dodała, że Ankara zintensyfikowała wysiłki rekrutacyjne w północnej Syrii.
Dzień po ogłoszeniu przez Erdogana, że Turcja rozpoczęła rozmieszczanie swych wojsk w Libii. LNA podjęła kolejną ofensywę, atakując z czterech kierunków Trypolis (w świetle ostatnich doniesień wojska Haftara przejęły kontrolę nad przedmieściem Salah-ad-Din). Ale szczególny sukces Libijska Armia Narodowa odniosła na wschodnim odcinku frontu, gdzie udało jej się zdobyć Syrtę.
Na tym się jednak nie skończyło. Po zdobyciu Syrty oddziały LNA ruszyły w kierunku Misraty i w świetle ostatnich doniesień posunęły się już 85 km na zachód od tego miasta i znalazły już w odległości zaledwie 80 km od Misraty, tam jednak ich natarcie zostało powstrzymane…
8 stycznia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan i prezydent Rosji Władimir Putin wydali wspólne oświadczenia, w którym wezwali walczące w Libii strony o wstrzymanie ognia, które weszło w życie z dniem 12 stycznia, a 13 stycznia rozpoczęły się w Moskwie rozmowy. Za stołem negocjacyjnym zasiedli przywódcy walczących stron oraz ministrowie spraw zagranicznych i obrony Rosji i Turcji.
Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan ayrıldı https://t.co/UmvUjIrArc pic.twitter.com/8alF4rqR9L
— ANADOLU AJANSI (@anadoluajansi) January 14, 2020
/aljazeera.com, aa.com.tr/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!