Lwowska Rada Obwodowa chce, aby nadchodzący rok 2017, ogłosić rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii. W ten sposób władze Lwowszczyzny chcą uczcić 75. rocznicę powstania zbrodniczej formacji, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków.
Odpowiedni projekt uchwały został już przygotowany. Zgodnie z nim, przewodniczący rady obwodowej Ołeh Syniutka do 1 lutego 2017 roku powoła komitet organizacyjny, przygotuje plan obchodów rocznicowych, oraz zapewni środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z organizacją imprez na Lwowszczyźnie. Ale są też plany, aby uczcić pamięć formacji, która „wsławiła się” niewyobrażalnym wprost okrucieństwem, także na szczeblu ogólnopaństwowym.
18 listopada w Werchownej Radzie Ukrainy zarejestrowano dwa projekty uchwał dotyczące uczczenia „bohaterów” z UPA na poziomie krajowym. Pierwszy projekt z nich złożył członek frakcji Front Ludowy, Ołeh Meduniec, zaś drugi – grupa deputowanych z Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego i Batkiwszczyny.
Wśród deputowanych, którzy złożyli drugi z projektów, są m.in. Ołej Musij, autor projektu uchwały o „polskim ludobójstwie”, a także Ołeh Laszko oraz Jurij Szuchewycz, syn głównodowodzącego UPA i zbrodniarza Romana Szuchewycza.
Jego treść zakłada m.in. opracowanie i wniesienie pod obrady parlamentu projektów ustaw, mających służyć odpowiedniemu uhonorowaniu i zwiększeniu ochrony socjalnej weteranów UPA. W październiku 2017 roku w Kijowie, miastach obwodowych oraz w winnych ośrodkach miałyby też odbyć się uroczystości rocznicowe. Z kolei do końca 2017 roku w szkołach miałyby zostać przeprowadzone zajęcia tematyczne, by zwiększyć zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży „heroicznymi kartami historii walki narodu ukraińskiego za swoją niepodległość”. Projekt zakłada także prowadzenie badań naukowych i organizację konferencji ogólnoukraińskich i międzynarodowych na rzecz „ustanowienia i rozpowszechniania prawdy historycznej nt. Ukraińskiej Powstańczej Armii, jej roli w uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę”, jak również ustanawianie miejsc pamięci i pomników „związanych z historią walki wyzwoleńczej ukraińskiego narodu w XX wieku”. Przewidziano też wydawanie specjalnych książek poświęconych UPA.
W uzasadnieniu deputowani napisali, że UPA „wniosła znaczny wkład w zdobycie i ogłoszenie niezależności Ukrainy”, a także „miała znaczący wpływ na formowanie ukraińskiej świadomości narodowej i procesów państwotwórczych na Ukrainie”.
– UPA odpowiedziała prawu każdego narodu do samostanowienia i suwerenności – czytamy w dokumencie. Podkreślono, że podczas II wojny światowej UPA „walczyła przeciwko niemieckiemu okupantowi”.
– Biorąc pod uwagę znaczącą rolę UPA w ukraińskiej historii XX wieku, naturalnym celem jest ogłoszenie na poziomie państwowym 75. Rocznicy utworzenia UPA – podkreślają deputowani. Zaznaczono również, że ogólnokrajowe obchody zwrócą uwagę społeczeństwa na „bohaterską historię UPA”, a także na „formowanie w następnych pokoleniach poczucia patriotyzmu, miłości do Ukrainy i troski o swój naród”.
/kresy.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!