Jak informuje Generalna Administracja Celna, nadwyżka handlowa Chin osiągnęła w 2021 roku rekordową wartość 676,4 mld dolarów. Takiego poziomu nadwyżki jak dotąd nie odnotowano w żadnym innym kraju na świecie.
Eksport Chin w 2021 r. wyniósł 3,36 bln dolarów, co oznacza wzrost o 29,9% r/r. Chiński eksport napędzany był głównie wzrostem sprzedaży produktów mechanicznych i elektronicznych na zagraniczny rynek. Najlepszy wynik eksportowy w minionym roku odnotowano w grudniu przy eksporcie wynoszącym 340,5 mld dolarów.
Tymczasem w 2021 r. odrodził się także handel pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami USA oraz Chinami. Po 2019 r. kiedy to wojna handlowa wstrzymała eksport oraz import między tymi krajami, obecnie wszystko wraca na odpowiednie tory. Mianowicie handel wzrósł w minionym roku o 28,7 proc., będąc na poziomie aż 755,6 mld dolarów. W związku z powyższym deficyt handlowy USA z Chinami się pogłębia, ponieważ wymiana handlowa oparta jest oczywiście głównie o eksport z Chin do USA.
Natomiast import wyniósł 2,69 bln dolarów ze wzrostem na poziomie 30,1 proc. r/r. W związku z powyższym nadwyżka handlowa Chin osiągnęła światowy rekord, będąc na poziomie 676,4 mld dolarów. Ekonomiści wskazują, że jedynie Arabia Saudyjska oraz inni eksporterzy ropy naftowej podczas boomu cenowego tego surowca w latach 70. XX wieku mogli poszczycić się podobnie wysokimi nadwyżkami handlowymi. Niemniej jednak wówczas ich całkowite dochody były zdecydowanie mniejsze aniżeli Chin.
Li Kuiwen rzecznik Generalnej Administracji Celnej Chin zachowuje ostrożność przed nadmiernym zachwytem nad wynikami handlowymi Chin. Twierdzi on, że gospodarka w najbliższym czasie może mierzyć się z presją spadku popytu, szokiem podażowym oraz słabnącymi oczekiwaniami.
Krajobraz handlowy Chin stoi w obliczu rosnącej niepewności, niestabilności i nierównowagi w obliczu powtarzających się fal pandemii, co oznacza, że istotna przewaga kraju w przejmowaniu przodującej pozycji w ożywieniu gospodarczym może słabnąć — zauważa rzecznik
Ponadto kryzys przeżywa sektor nieruchomości, który był jednym z głównych stymulatorów wzrostu gospodarczego w Chinach. To za sprawą fatalnej sytuacji finansowej firmy deweloperskiej Evergrande. W związku z powyższym istnieje wysokie ryzyko, że załamanie rynku nieruchomości spowoduje recesję w Państwie Środka.
W ramach ciekawostki warto dodać, że na rekordowym poziomie w ubiegłym roku był także handel na linii Chiny-Rosja. Obroty handlowe wzrosły o 35,8 proc. r/r wynosząc 146,88 mld dolarów.
Autor: Gabriel Chrostowski
Źródło: obserwatorgospodarczy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!