Przedłużający się konflikt na linii Moskwa – Mińsk zdawał się być dobrą okazją do podniesienia niektórych kwestii dotyczących naszych relacji z Białorusią, tym bardziej że ze strony Aleksandra Łukaszenki raz za razem płynęły sygnały, iż szuka on zbliżenia z Polską.
Przy okazji wizyty marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego w Mińsku pojawiły się sygnały, że władze białoruskie skłonne są zgodzić się na legalizację Związku Polaków na Białorusi, a ponadto dopuścić do swojej sieci kanałów telewizyjnych program TVP Polonia. Co więcej – wręcz życzyłyby sobie tego jako swoistą przeciwwagę dla kanałów rosyjskich. Równocześnie oczekiwałyby jednak wycofania się Polski ze wspierania Telewizji Biełsat.
Relacjonując tamtą wizytę, zwróciliśmy uwagę, że Telewizja Biełsat nie cieszy się zbyt dużą oglądalności na Białorusi, bowiem nadaje ona swoje programy jedynie poprzez satelitę telewizyjnego i nie jest ona dostępna w żadnej sieci kablowej, ani na platformie telewizji cyfrowej na Białorusi, podczas gdy to głównie za ich pośrednictwem obywatele Białorusi korzystają z telewizji. Ale to wokół Telewizji Biełsat skupiają się środowiska opozycyjne wobec Łukaszenki. Dodajmy przy tym, że część tych środowisk ma oblicze wyraźnie antypolskie, nie kryjąc swych fascynacji do banderyzmu.
Kilka dni później szef resortu spraw wewnętrznych RP, Witold Waszczykowski, potwierdził te informacje. W szczególności odniósł się do kwestii Telewizji Biełsat:
– Powstała koncepcja reformy TVP Polonia i oddziaływania poprzez telewizję za granicę. – powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Dotychczasowe funkcjonowanie tej stacji budzi poważne wątpliwości. Nie jest to kanał tak atrakcyjny jak być powinien. W rozmowach z prezesem Jackiem Kurskim zastanawialiśmy się nad reformą, stworzeniem stacji, która łączyłaby i rozrywkę, i publicystykę, która byłaby nowoczesną stacją dla Polaków, dla mówiących po polsku i tych, którzy chcą się naszego języka uczyć. Powstała koncepcja scalenia redakcji zagranicznych w nową TVP Polonia. Chcemy by ta telewizja była odbierana również na Białorusi. Oczekują tego Polacy mieszkający w tym kraju. Jest również gotowość strony białoruskiej, by umieścić TVP Polonia w systemy białoruskie, by mogła być odbierana w całym kraju. Uznaliśmy, że należy stworzyć jedną polską telewizję dla zagranicy, w ramach której istnieć będą różne redakcje pracujące również w obcych językach.
Wyglądało na to, że negocjacje z władzami białoruskimi są już daleko posunięte, bowiem – jak tłumaczył minister Waszczykowski – już w styczniu powinny nastąpić ostateczne rozstrzygnięcia w tej kwestii.
– Jeżeli dostaniemy potwierdzenie od strony białoruskiej, że będą nadawać TVP Polonia na znacznym obszarze kraju, to jest to bardzo kusząca propozycja – mówił minister Waszczykowski.
Tymczasem styczeń się kończy, a rozstrzygnięć nie widać. Próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś w kierownictwie ZPB – czy sprawa legalizacji Związku ruszyła z martwego punktu, ale tu także spotkało nas rozczarowanie. Dowiedzieliśmy się bowiem, że nic się nie ruszyło i że nic nie wskazuje na razie na to, że się ruszy.
Wojciech Kempa
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!