Wiadomości

Co łączy warszawską „Strefę Relaksu” z Muzeum POLIN?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spory ubaw mają w ostatnich dniach internauci za sprawą „Strefy Relaksu” na Placu Bankowym w Warszawie. Alle przy okazji realizacji tej inwestycji wiele osób nieźle zarobiło. Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Warszawa, projekt został stworzony przez Skwer Sportów Miejskich, SENNA Kolektyw, IKG Aleksander Sieklicki, enJoiner. Realizatorem był Horeca Group. Ciekawość internautów wzbudził zwłaszcza podmiot o nazwie SENNA Kolektyw. A dlaczego?

Na stronie internetowej Muzeum POLIN o Natalii Romik można było przeczytać:

Współpracowała z firmą Nizio Design International nad projektem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, współtworząc galerię tematyczną dotyczącą XIX wieku. W 2013 roku założyła kolektyw architektoniczny Senna, z którym pracuje nad interwencjami w przestrzeni urbanistycznej i projektami wystaw (Dom Pamięci Żydów Górnośląskich). W 2014 roku otrzymała stypendium ufundowane przez London Arts and Humanities Partnership.

Podczas czteromiesięcznego pobytu badawczego w Muzeum POLIN Natalia Romik będzie pracować nad swoim projektem doktorskim “Pożydowska architektura pamięci w dawnych wschodnioeuropejskich sztetlech”. Przeprowadzi analizę architektury miasteczek żydowskich, starając się wypełnić lukę w publicznej pamięci społeczności lokalnych w Polsce o żydowskiej spuściźnie. Głównym rezultatem jej badań będzie opracowanie metody projektowania architektonicznego pozwalającej na ponowne wykorzystanie opuszczonej żydowskiej architektury. Przyczyni się to do wzmocnienia spoistości społecznej, stymulując zarazem odnowę przestrzeni miejskiej. Ułatwi jednocześnie procesy upamiętniania i pojednania.

Podczas pobytu badawczego Natalia będzie analizowała Księgi Pamięci, skupiając się przede wszystkim na mapach pamięci dawnych sztetli. Jej projekt badawczy przyczyni się również do rozwoju „Nomadycznego Archiwum Sztetl”, wykorzystującego nowe metody projektowania architektonicznego. Będzie jednocześnie generował nową wiedzę na temat urbanistycznych aspektów byłych sztetli, ich obecnego stanu i społecznej wyobraźni odwołującej się do pustki pozostałej po żydowskich mieszkańcach.

Dodajmy, że – jak wynika z cytowanego powyżej tekstu – Natalia Romik prowadzić miała badania w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w Żydowskim Instytucie Historycznym w okresie od października 2016 do stycznia 2017 roku.

Świat jest naprawdę mały…

Czytaj też:

Warszawska „strefa relaksu” stworzona z myślą o bezdomnych?

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!