W I kwartale br. aż 16% wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG od osób mających obywatelstwo inne niż polskie. W analogicznym okresie ubiegłego roku odsetek ten wyniósł 14,5%. Zdecydowanie najwięcej takich przypadków dotyczyło Ukraińców.
Coraz więcej Ukraińców zakłada firmy w Polsce Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w I kw. br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 75 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (rok wcześniej – przeszło 80 tys.). Zdecydowaną większość z nich złożyli obywatele Polski, od stycznia do marca tego roku – niecałe 64 tys. (poprzednio – niespełna 67 tys.).
Jak widzimy, tylko w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku blisko 12 tys. wnioskodawców stanowiły osoby, które mają obywatelstwo innego państwa (16% ogółu). W tej grupie znajdują się też przedsiębiorcy z podwójnym obywatelstwem, np. polskim i niemieckim czy polskim i ukraińskim. Spośród obcokrajowców, którzy złożyli ww. wniosek do CEIDG, najwięcej było Ukraińców – 9 tys.
Jednocześnie, jak wynika z tych samych danych udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w I kw. 2024 roku do rejestru CEIDG wpłynęło blisko 56 tys. wniosków dotyczących zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dane resortu pokazują również, że w I kw. br. do rejestru CEIDG wpłynęło 91,5 tys. wniosków o zawieszenie JDG. To o 2% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy takich przypadków było 89,6 tys.
NASZ KOMENTARZ: Co najmniej dziwne wydaje się, że Polakom, z uwagi na rosnące koszty prądu, ZUS itd. coraz mniej opłaca się prowadzić Jednoosobową Działalność Gospodarczą, podczas gdy Ukraińcom na odwrót. Gdzie leży przyczyna tego stanu rzeczy?
Polecamy również: USA nałożyły sankcje na Trybunał w Hadze za ściganie bezcennych Żydów
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!