Europa Wiadomości

Czesi zbudują kolejny reaktor jądrowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal forsal.pl Czechy zbliżają się do budowy kolejnego reaktora jądrowego. Rząd obiecał wsparcie finansowe projektu, który uważa za kluczowy dla osiągnięcia celów klimatycznych.

Czeski rząd podpisał we wtorek umowę z przedsiębiorstwem CEZ AS, w której zobowiązuje się płacić stałą cenę za energię elektryczną z planowanego nowego bloku w starzejącej się elektrowni atomowej Dukovany. Państwo zobowiązało się również do udzielenia CEZ taniej pożyczki, która będzie nieoprocentowana na czas trwania budowy w latach 2029-2036.

Chociaż energia jądrowa od lat jest kamieniem węgielnym krajowych planów ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zwiększenia jego niezależności energetycznej, po raz pierwszy państwo oferuje pomoc finansową w realizacji takiego projektu. Plan zależy od uzyskania aprobaty Unii Europejskiej dla pomocy publicznej. Należąca w 70 proc. do państwa spółka CEZ twierdzi, że w przypadku uzyskania zgody UE, nowy blok 1200 MW będzie opłacalny.

„Republika Czeska nie ma innej drogi niż nuklearna droga do źródeł bezemisyjnych” – powiedział minister przemysłu Karel Havlicek po podpisaniu umowy z prezesem CEZ Danielem Benesem. „Same źródła odnawialne nie są w stanie zaspokoić naszych potrzeb”.

Cena gwarantowana energii zostanie ustalona po tym, jak CEZ i rząd wybiorą dostawcę reaktora do 2022 r. Rząd oszacował, że cena może wynieść około 50 do 60 euro za megawatogodzinę, podczas gdy średnia cena rynkowa w okresie ostatnich pięciu lat to 37 euro .

W ubiegłym tygodniu analitycy J&T Banka AS rekomendowali kupno akcji CEZ, największego producenta energii w Czechach, twierdząc, że w ciągu roku papiery spółki mogą podrożeć o około 50 proc. W rekomendacji analitycy stwierdzili, że wstępne porozumienie z rządem w dużej mierze usunęło wcześniejsze obawy inwestorów o rentowność projektu.

Przedstawiciele rządu i CEZ szacują wydatki na nowy reaktor na około 7 miliardów dolarów, czyli ponad połowę całej kapitalizacji rynkowej firmy. Krytycy planu, w tym niektórzy akcjonariusze mniejszościowi, twierdzą, że obiekt z pewnością będzie droższy,a swoje obawy opierają na podstawie doświadczeń innych operatorów atomówek, takich jak Electricite de France SA

Co wy na to?

Źródło: forsal.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!