Sławomir Cenckiewicz przeglądając „tajną spec. znaczenia” notatkę szefa dyrektora Departamentu II MSW (kontrwywiadu) gen. Janusza Serwedy z 5 grudnia 1988 r., dotyczącej skopiowania ściśle tajnych dokumentów źródłowych stanowiących archiwum tutejszej rezydentury wywiadu hiszpańskiego, zwrócił uwagę, iż w kartotece agentury figuruje m.in. Adam Michnik ps. “Mario”.
“W archiwum przechowywane są rozliczenia finansowe wypłat dla poszczególnych agentów. I tak w miesiącach lipiec-sierpień br. niżej wymienieni otrzymali następujące kwoty [SB nie ustaliła w jakiej walucie – przyp. S. C.]: […] Michnik – 4000”.
Cenckiewicz zwraca uwagę, że “rezydentura CESID w Warszawie uznała Adama Michnika (i przynajmniej kilka innych osób – znany jest analogiczny przypadek Jacka Czaputowicza) za współpracownika wywiadu Hiszpanii. Warto nadmienić w tym miejscu, że nie każda osoba z którą w Polsce kontaktowała się Fabiola Moreno-Calvo traktowana była jak osobowe źródło informacji CESID”.
“W każdym razie ze zrabowanej przez SB karty rejestracyjnej nr 594 wynika, że kontakt z Michnikiem nawiązany został 14 lipca 1987 r., że nadano mu pseudonim operacyjny „Mario”, wynagradzano finansowo (i rzeczowo) oraz w zależności od treści pozyskiwanych informacji kwalifikowano jako źródło średniej i wysokiej jakości. Szereg treściwych notatek na temat podziałów, poglądów i strategii politycznej środowiska solidarnościowego z okresu strajków majowo-sierpniowych 1988 r. i przygotowań do rozmów „okrągłego stołu” opatrzonych jest adnotacją o pochodzeniu zawartych w nich informacji m. in. ze źródła „Mario” (wraz z oceną źródła i wiarygodności informacji)” – pisze Sławomir Cenckiewicz, który pisze w podsumowaniu:
Co o tym wszystkim sądzić? Nie wiem, choć daleki jestem od jednoznacznej interpretacji tych materiałów jako materiału stricte szpiegowskiego, a raczej informacyjnego. W tym sensie Michnik jawi się bardziej jako rodzaj nieświadomego kontaktu informacyjnego rezydentki wywiadu hiszpańskiego w Warszawie, która, wykorzystując „legendę” attaché prasowego ambasady Hiszpanii, utrzymywała z nim (i wieloma innymi osobami) dość regularne kontakty, zaś wynagrodzenie i prezenty mogły być traktowane w kategoriach drobnych upominków wspierających „dysydenta”.
Więcej:
Kontakt z Adamem Michnikiem nawiązany został 14 lipca 1987 r., że nadano mu pseudonim operacyjny „Mario” – opinia @Cenckiewicz. #iPL https://t.co/C2wbXmIAkq
— Portal i.pl (@portal_ipl) November 12, 2022
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!