Jak możemy przeczytać na portalu pch24.pl podczas spotkania z przedstawicielami rządu i parlamentu prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka rozważał możliwości wyjścia z napiętej sytuacji, jaka obecnie panuje w stosunkach politycznych i gospodarczych z Rosją. Jako jedną z nich wskazał na możliwość skierowania prośby do NATO o objęcie Białorusi ochroną. Innymi wariantami przedstawionymi przez Łukaszenkę jest zjednoczenie się z Rosją lub pozostanie niezależnym państwem poprzez wzmocnienie obronności.
Rozważania nad możliwościami zajęcia konkretnego stanowiska wobec działań Moskwy prowadzonych intensywnie w ostatnich miesiącach w kierunku, o wiele silniejszego niż obecnie, zintegrowania Białorusi z Rosją, prezydent Aleksandr Łukaszenka snuł podczas spotkania zorganizowanego z okazji święta narodowego Dnia Niepodległości. Na Białorusi jest on obchodzony 3 lipca, w rocznicę wyparcia Niemców z Mińska przez Armię Czerwoną. Było to w roku 1944.
Przemawiając do przedstawicieli najwyższych władz Białorusi, prezydent Łukaszenka nawiązał do obecnej sytuacji pomiędzy Białorusią i Rosją. Wymienił kilka możliwości wyjścia z niej, które jego zdaniem można by realnie przeprowadzić. Jedną z opcji jest skierowanie prośby do NATO o objęcie Białorusi ochroną. – Jeśli mocno poprosimy, to oni się zgodzą…Wy chcecie takiej opcji? Bo ja nie! – powiedział prezydent Łukaszenka, sugerując że on się do tej opcji nie przychyla.
Innym wyjściem zdaniem prezydenta Białorusi jest przyłączenie się do Rosji. – Możemy wstąpić do Rosji, poprosić ich o ochronę… Możemy poprosić i się dogadać. Myślę, że przynajmniej na początku, nasze pokolenie to przyjmie. A dzieci? A niech tam później decydują sami. Ale będą nas bronić. Chcecie w skład Rosji, żeby nas broniła? Nie? I ja nie chcę – powiedział Aleksandr Łukaszenka, również odcinając się od tej opcji.
Z przemowy prezydenta Białorusi wynika, że jedynym wariantem, który on w pełni popiera jest zachowanie suwerenności państwa. W tym celu chce on wzmocnić białoruską armię. Trwają właśnie prace nad wprowadzeniem w życie nowej ustawy o służbie w armii.
Projekt ustawy przewiduje m.in. wprowadzenie ograniczenia wyjazdu z Białorusi dla rezerwistów (do 27 roku życia), którzy nie stawią się w wyznaczone miejsca w celu odbycia ćwiczeń, uchylają się od służby w rezerwie, lub nie wykonują wojskowych obowiązków rejestracyjnych.
Powodem coraz częstszych wypowiedzi prezydenta Łukaszenki w sprawie niepodległości Białorusi są działania Moskwy intensywnie prowadzone w ostatnich miesiącach w kierunku całkowitego zintegrowania Białorusi z Rosją. Jednym z nich jest wprowadzenie przez Rosję tzw. naftowego manewru podatkowego. Wskutek tego manewru zakłady petrochemiczne Białorusi od nowego roku nabywają rosyjski surowiec po cenach rynkowych. Już w roku 2019 Białoruś straci na tym „manewrze” około 300 mln dolarów. Natomiast amerykańska agencja ratingowa Fitch obecnie podała, iż wskutek tzw. manewru podatkowego budżet Białorusi stopnieje o 10,6 mld. dolarów. Jest to jawna forma nacisku gospodarczego, mającego na celu skłonienie Białorusi do integracji z Rosją.
Tymczasem Władimir Putin poinformował, że 18 lipca zamierza spotkać się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką w Petersburgu podczas IV Forum Regionów Rosji i Białorusi. Tematem rozmów ma być m.in. głębsza integracja obu państw.
Co wy na to?
Źródło: pch24.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!