Wiadomości

Czy chrześcijanin może iść na wojnę? „Pokój, Dobro, Wojna”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Święty Franciszek z Asyżu jest figurą z panteonu katolickich świętych, która wydaje się być jedną z najlepiej odbieranych przez współczesny świat spośród wszystkich z całej historii Kościoła. Ludzie narzekający na duchowieństwo pławiące się w luksusach doceniają, że był ubogi i nie przywiązywał wagi do spraw materialnych; miłośnicy ekologii widzą w nim człowieka troszczącego się o przyrodę, kochającego rośliny i zwierzęta; wielbiciele pokoju, pragnący unikać wszelkich konfliktów dostrzegają w osobie Biedaczyny patrona pacyfizmu, uosobienie pokory i bezbronności. Niektórym z nas Święty może się wydawać kimś, kto podpisałby się pod hipisowskim hasłem: „make peace, not war”, wszak wojna to zło, a bliźniego trzeba kochać… ale czy to aby na pewno poprawne rozumowanie?

Co jednak, gdyby idea chrześcijanina – pacyfisty okazała się jedynie mitem?

Wydawnictwo 3DOM prezentuje Państwu wyjątkową książkę pt. „Pokój, Dobro, Wojna” pióra ojców franciszkanów: Ambrogia Marii Canavesiego i Wawrzyńca Marii Waszkiewicza. W tym niezwykłym dziele autorzy przedstawiają sylwetki dziesięciu wybitnych członków Zakonu Braci Mniejszych, począwszy od postaci jego założyciela, ukazując bardzo ważną prawdę: postawa franciszkańska zawsze przepełniona była duchem rycerskim, który na przestrzeni wieków pełnych konfliktów zbrojnych nakazywał chrześcijanom mężne stawanie na polu walki podczas sprawiedliwych wojen w obronie wiary i wolności. W tym właśnie duchu męstwa i poświęcenia święty Franciszek wyruszył do pałacu sułtana Egiptu, by podjąć próbę nawrócenia pogańskiego władcy na chrześcijaństwo, Jan Kapistran gromadził ochotników do obrony Belgradu przed tureckim najazdem, a Marek z Aviano błogosławił sprzymierzone wojska pod dowództwem Jana Sobieskiego, ciągnące ku Wiedniowi z odsieczą. Ten także duch prowadził Gereona Goldmanna, by w niezwykłych okolicznościach został szafarzem Najświętszego Sakramentu, a Maksymilianowi Kolbemu nakazał założenie Rycerstwa Niepokalanej.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze wspaniałą pracą, przybliżającą Czytelnikowi prawdę o franciszkańskiej religijności i świadectwie wiary szeregu wybitnych jej przedstawicieli. Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa: https://3dom.pro/19085-pokoj-dobro-wojna-opowiesci-o-serafickich-wojownikach-o-wawrzyniec-maria-waszkiewicz-o-ambrogio-maria-canavesi.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!