O tym, że niemiecka Schwarz Gruppe w styczniu dostała 100 mln euro pożyczki przeznaczonej na należącą do niej spółkę Kaufland Polskie Markety zrobiło się głośno wczesną wiosną. Sprawa wiele osób bulwersowała, bo zamiast na innowacyjne czy ważne społecznie projekty, europejski bank po prostu dotował zwykłe supermarkety. I to na dodatek nie mające polskiego kapitału.
Money.pl zwrócił się do NBP z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie pożyczki dla Kauflandu.
Bank centralny tłumaczy, że środki z kredytu EBOR nie zostaną przeznaczone na budowę nowych obiektów handlowych sieci Kaufland, lecz na “przebudowę i unowocześnienie już istniejących sklepów sieci Kaufland w Polsce” w zakresie wdrożenia technologii umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie energii i innych zasobów. Pieniądze mają też zostać przeznaczone na “unowocześnienie jednego z trzech centrów logistycznych”.
NBP podkreśla, że jednym z priorytetowych obszarów działania EBOR w Polsce jest promowanie gospodarki niskoemisyjnej rozumiane m.in. jako wdrażanie rozwiązań, umożliwiających podnoszenie efektywności energetycznej. Jak pisze NBP, modernizacja sklepów sieci Kaufland jest – według EBOR – zgodna z jego strategią dla Polski.
Choć w przyznaniu preferencyjnie oprocentowanego kredytu NBP nie widzi problemu, to jednocześnie nie chce by podobne przypadki się powtórzyły. Bank woli, by z pieniędzy korzystały nasze rodzime firmy.
“Należy jednak zauważyć, że wysoce pożądane jest, by EBOR angażował się finansowo w projekty realizowane przez podmioty lokalne z polskim kapitałem, które ze względu na swoją skalę działania mają ograniczony dostęp do finansowania rynkowego, szczególnie międzynarodowego” – pisze NBP.
Jak wyjaśniono, prezes NBP zwrócił się do prezesa europejskiego banku z wnioskiem, by przyszłe inwestycje EBOR w Polsce uwzględniały to stanowisko.
Jest to szczególnie ważne w kontekście aktualnie prowadzonych na forum EBOR prac nad przygotowaniem kolejnej pięcioletniej Strategii dla Polski” – czytamy w stanowisku NBP.
Przypomnijmy, że przyznana na początku roku roku pożyczka nie była pierwszą tego typu pomocą EBOR dla niemieckiego potentata branży handlowej. W 2015 roku grupa Schwarz, do której należą zarówno Lidl, jak i Kaufland, dostała preferencyjne kredyty na kwotę ok. 900 mln dolarów na rozwój sieci sklepów w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wtedy pieniądze oprócz EBOR-u wyłożył Bank Światowy.
Źródło: money.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!