Amerykański politolog Alexander Motyl uważa, że porażka Kremla w wojnie z Ukrainą staje się coraz bardziej prawdopodobna, dlatego po prawie roku konfliktu zdumiewa niemal całkowity brak dyskusji na temat skutków rozpadu Rosji na mniejsze organizmy państwowe.
Motyl w artykule opublikowanym na łamach magazynu “Foreign Policy” stwierdza, że jest to najwyższy czas, by poważnie wziąć to pod uwagę, a ignorowanie takiej możliwości oraz konsekwencji implozji rosyjskiego państwa dla regionalnego i globalnego bezpieczeństwa świadczy o “niebezpiecznym braku wyobraźni” polityków, analityków i dziennikarzy.
“Połączenie (skutków) nieudanej wojny za granicą i kruchego, napiętego systemu w Rosji z każdym dniem zwiększa prawdopodobieństwo jakiegoś wybuchu. Niezależnie od tego, czy będzie to dobre, czy złe dla Zachodu, decydenci powinni się na to przygotować” – napisał Motyl.
“Najbardziej możliwe jest odejście z urzędu prezydenta Władimira Putina. Później nastąpi zaciekła walka o władzę pomiędzy skrajnie prawicowymi nacjonalistami, pragnącymi kontynuować działania wojenne i zniszczyć istniejącą hierarchię polityczną, autorytarnymi konserwatystami, mającymi interes w (przetrwaniu dotychczasowego) systemu oraz odradzającym się ruchem półdemokratycznym, który dąży do zakończenia wojny i zreformowania Rosji” – prognozuje profesor Rutgers University w amerykańskim Newark.
W ocenie eksperta nie można obecnie przewidzieć, kto zwycięży w walce o władzę na Kremlu, ale można za to “śmiało oceniać”, że te procesy doprowadzą do znacznego osłabienia Rosji. W konsekwencji kraj albo rozpadnie się na mniejsze państwa, takie jak np. Tatarstan, Baszkiria, Czeczenia, Dagestan i Jakucja, albo – jeśli zachowa dotychczasowe granice – stanie się “słabym satelitą Chin”.
Motyl zwrócił uwagę, że na ewentualne militarne, moralne i ekonomiczne skutki porażki w wojnie na Ukrainie nałożą się: “kruchość i nieskuteczność bardzo scentralizowanego systemu politycznego Putina; upadek kultu osobowości macho (prezydenta) w obliczu porażki, choroby i postępującego wieku; rażąco błędne zarządzanie gospodarką opartą na surowcach; nieokiełznana korupcja, która przenika wszystkie poziomy społeczeństwa, a także rozległe etniczne i regionalne rozłamy w ostatnim na świecie imperium”.
„Najwyższy czas, by poważnie wziąć pod uwagę możliwość rozpadu Rosji” https://t.co/NtrkXhr5A3
— Tygodnik Solidarność (@Tysol) January 8, 2023
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!