We wrześniu 2002 roku parlament belgijski przyjął ustawę legalizującą eutanazję. Na jej podstawie osoba, która wyraża chęć zakończenia życia musi zrócić się z prośbą do sądu, być terminalnie chora i bardzo cierpieć
Art. 2. § 1. holenderskiej “Ustawy o zakończeniu życia na żądanie i pomocnictwie w samobójstwie podaje 6 kryteriów ostrożności, które holenderski lekarz kończący życie drugiej osoby lub pomagający jej w samobójstwie musi spełnić:
a) być przekonany, że żądanie pacjenta jest dobrowolne i w pełni przemyślane,
b) być przekonany, że cierpienie pacjenta jest trwałe i nie do zniesienia, i nie ma perspektyw na poprawę stanu;
c) poinformować pacjenta o jego sytuacji i perspektywach;
d) dojść wraz z pacjentem do przekonania, że nie istnieje żadna rozsądna alternatywa rozwiązania istniejącej sytuacji;
e) skonsultować się z co najmniej jednym niezależnym lekarzem, który po osobistym zbadaniu pacjenta musi sporządzić pisemną opinię potwierdzającą spełnienie kryteriów ostrożności wymienionych w punktach od a do d;
f) zakończyć życie pacjenta lub pomóc mu w samobójstwie z zachowaniem wymogów właściwej opieki medycznej (1)
W lutym 2014 r. parlament Belgii przyjął ustawę o eutanazji dla nieletnich bez ograniczeń wiekowych. W 2015 roku w Belgii przyznano prawo do eutanazji 24-latce cierpiącej z powodu depresji. Teraz jeden z belgijskich parlamentarzystów chce iść krok dalej i proponuje, aby każda osoba “zmęczona życiem” mogła wystąpić o eutanazję. Jean-Jacques De Gucht z partii Flamandzcy Liberałowie i Demokraci (Open Vlaamse Liberalen en Democraten, Open VLD) argumentuje, iż:
– Kiedy ludzie twierdzą, że są zmęczeni życiem, kim jesteśmy jako społeczeństwo, aby powiedzieć im, żeby dalej żyć?
De Gucht podkreślił, że powinna zostać zainicjowania szeroka debata publiczna na ten temat.
– Należy zachować równowagę między prawem do samostanowienia i ryzykiem nadużyć w bardzo trudnej kwestii -mówi. -Kwestia eutanazji osób w podeszłym wieku, które są zmęczone, jest bardzo delikatna. Jednakże nie wszystkim, którzy czują się samotni skorzystanie z drogi prawnej do rezygnacji z życia.
Źródło: dzienniknarodowy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!