Jak zawiadamia portal ithardware.pl australijski magnat górniczy, miliarder i prezes Fortescue Metals Group Andrew „Twiggy” Forrest, wszczął postępowanie karne przeciwko Facebookowi, gigantowi mediów społecznościowych, twierdząc, że firma naruszyła australijskie przepisy dotyczące prania pieniędzy, nie zapobiegając fałszywym reklamom kryptowalut.
W postępowaniu wniesionym w Australi, Andrew Forrest twierdzi, że firma wielokrotnie nie usuwała postów oszustów, które wykorzystują jego wizerunek do promowania inwestycji w kryptowaluty, które pojawiają się na stronie od marca 2019 roku. Twierdzi on, że Facebook lekkomyślnie podchodził do prawa, nie usuwając fałszywych reklam na platformie, a firma złamała australijskie przepisy dotyczące prania pieniędzy, nie robiąc wystarczająco dużo, aby powstrzymać oszustwa. Forrest twierdzi również, że Facebook – który od tego czasu zmienił nazwę na Meta – „nie stworzył kontroli ani kultury korporacyjnej, aby zapobiec wykorzystywaniu swoich systemów do popełniania przestępstw”.
Facebook wreszcie doczekał się prawdziwych problemów w związku z reklamami oszustw i podejrzanych inwestycji w kryptowaluty. Australijski miliarder przypuścił atak, czego efektem jest postępowanie karne dotyczące prania pieniędzy i braku odpowiedniej reakcji na oszustwa w reklamach.
Postępowanie karne ma miejsce po tym, jak Forrest zażądał od Facebooka, aby jego wizerunek nie był wykorzystywany do promowania oszustw związanych z kryptowalutami i wysłał w tej sprawie list otwarty do dyrektora generalnego Facebooka Marka Zuckerberga w listopadzie 2019 r. W oświadczeniu Forrest powiedział, że rozpoczyna „pierwszą na świecie” akcję w imieniu „zwyjłych Australijczyków”, aby chronić ich oszczędności przed oszustami. „Obawiam się, że niewinni Australijczycy są oszukiwani za pomocą reklam typu clickbait w mediach społecznościowych” – powiedział.
Rzadko zdarza się, aby prywatny obywatel wnosił oskarżenia przeciwko korporacji. Forrest powiedział, że starał się i otrzymał zgodę australijskiej prokurator generalnej, Michaelii Cash, na wszczęcie postępowania na podstawie kodeksu karnego Wspólnoty Narodów. Wstępne przesłuchanie w sprawie odbędzie się w Sądzie Pokoju w Australii Zachodniej w dniu 28 marca. Forrest powiedział, że we wrześniu ubiegłego roku wszczął również postępowanie cywilne w Kalifornii przeciwko Facebookowi, domagając się nakazu sądowego i innych środków zaradczych.
Rzecznik Meta powiedział, że firma nie była w stanie skomentować pozwu sądowego, ale przedstawiła szersze oświadczenie na temat oszustw na Facebooku. „Jesteśmy przeciwni reklamom, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy lub wprowadzenie w błąd na Facebooku – naruszają one nasze zasady i nie są dobre dla naszej społeczności” – powiedział rzecznik. „Podejmujemy wielopłaszczyznowe podejście, aby zatrzymać te reklamy. Nie tylko wykrywamy i odrzucamy same reklamy, ale także blokujemy reklamodawcom dostęp do naszych usług, a w niektórych przypadkach podejmujemy działania sądowe w celu wyegzekwowania naszych zasad. Zobowiązujemy się trzymać tych ludzi z dala od naszej platformy”.
Autor: Paweł Czajkowski
Źródło: ithardware.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!