W Izraelu wyrosło siedem palm daktylowych, którym początek dały nasiona sprzed 2000 lat. Nigdy wcześniej nie udało się doprowadzić do wykiełkowania drzewa z tak starych nasion.
Nasiona te są jednymi z setek znalezionych w jaskiniach i w pałacu wybudowanym w I wieku przed Chrystusem przez Heroda Wielkiego. Sarah Sallon z Louis L Borick Natural Medicine Research Center w Jerozolimie i jej koledzy już wcześniej doprowadzili do wykiełkowania palmy z jednego z tych nasion. Teraz zrobili to samo z sześcioma kolejnymi.
Najpierw nasiona zanurzono w wodzie, do której dodano hormony promujące kiełkowanie. Następnie zasiano je na ogrodzonym terenie. W historycznych zapiskach miejscowe palmy są chwalone za ich duże rozmiary, słodycz owoców oraz ich właściwości medyczne. Na przykład Pliniusz starszy pisał, że ich sok jest wyjątkowo słodki, przypomina wino i miód. W przeciwieństwie do daktyli uprawianych w Egipcie, te z Judei można było przechowywać przez długi czas, dzięki czemu mogły być wysyłane do wszystkich zakątków Cesarstwa.
Sallon i jej koledzy zauważyli, że starożytne nasiona są większe od odmian współczesnych, co często wskazuje, że i owoce będą większe. Naukowcy mają nadzieję, że obecnie hodowane drzewka uda się wykorzystać do zapylenia kolejnych roślin.
Aby zweryfikować wiek nasion, naukowcy przeprowadzili analizę cząsteczek węgla przywierających do korzeni rośliny po wykiełkowaniu. Zdaniem czasopisma Advances Science nasiona mają nawet 2200 lat. Naukowcy zauważyli, że starożytne nasiona były o 30 procent większe niż dzisiejsze nasiona daktylowców.
Według starożytnych pisarzy, owoce palmy daktylowej były znane z “cudownej słodyczy, bardzo dużych rozmiarów oraz długiego terminu do spożycia”. Transportowano je na terenie całego Cesarstwa Rzymskiego, niektórzy też twierdzą, że jadł je Jezus.
Plantacje daktyli w Judei zaczęły wymierać po wojnach z Rzymem z I i II wieku naszej ery. Na szczęście, dzięki suchemu i gorącemu klimatowi do dzisiaj zachowały się nasiona.
/kopalniawiedzy.pl, noizz.pl, fot. newscientist.com/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!