Zastanawialiście się, dlaczego Temida przedstawiana jest z opaską na oczach i wagą? Jeśli nie, to zachęcam do sprawdzenia, skąd się to wzięło i co ma to symbolizować… Tymczasem w ostatnich dniach pisaliśmy o kilku wyrokach sądowych, które coś ze sobą łączy…
Oto w olsztyńskim sądzie zapadł wyrok dotyczący mieszkańca Olsztyna, który został oskarżony na podstawie art. 257 kk. o „nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym”. Sąd uznał jego winę i skazał go na 6 miesięcy prac społecznych. Chodziło o rozklejenie kilku wlepek z przekreślonym Banderą oraz z napisem „UPA UKRAIŃSCY MORDERCY”.
Rozklejanie antybanderowskich wlepek to w ocenie sądu „nawoływanie do nienawiści”
Inny sąd skazał instruktora sztuk walki, który nie chciał prowadzić szkoleń dla środowisk LGBT. Policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie Roberta K. z art. 60 i 138 kodeksu wykroczeń. Sąd Rejonowy w Poznaniu uznał instruktora za winnego popełnienia obydwu wykroczeń i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 500 zł.
Skazano trenera sztuk walk, który odmówił prowadzenia zajęć dla homoseksualistów
Tym właśnie w rozumieniu polskich sądów objawia się nietolerancja, a nawet nienawiść, tam dopatrują się one braku wrażliwości, godzącej w czyjąś godności.
Ale oto w dniu dzisiejszym dotarła do nas informacja, że w kolejnej sprawie kolejny skład sędziowski nie dopatrzył się znamion przestępstwa w postępowania Jana Darskiego – „Nergala”:
Sąd uniewinnił Nergala, uznając, że skoro orzeł nie miał korony, nie można uznać go za godło
Panuje w Polsce zasada, iż w komentowaniu wyroków sądowych należy zachować daleko idącą powściągliwość, by nie narażać na szwank autorytetu władzy sądowniczej. Nie będziemy więc ich wcale komentować, niech każdy sam sobie wyciągnie wnioski.
Wojciech Kempa
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!