Wiadomości

Donald Trump spotka się z Kim Dzong Unem w Wietnamie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Donald Trump potwierdził w dorocznym orędziu o stanie państwa, że jego spotkanie z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem odbędzie się 27-28 lutego w Wietnamie. Ujawnił też, że trwają rozmowy z talibami, które być może pozwolą na ograniczenie obecności amerykańskich sił w Afganistanie.

Przemawiając do przedstawicieli obu izb amerykańskiego Kongresu, prezydent Trump podkreślił, że w przeciwieństwie do swych poprzedników nie ogranicza się do deklaracji, lecz koncentruje na działaniu, a jego podejście do spraw międzynarodowych cechuje realizm. Jako przykład podał decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Pochwalił się też, że dzięki jego wysiłkom „udało się uniknąć dużej wojny z Koreą Płn.”. Swoje kontakty z przywódcą KRLD określił jako bardzo dobre. Zarazem zasygnalizował, że rokowania są w stadium początkowym. – Przed nami jeszcze dużo pracy – wskazał.

Potwierdził też oficjalnie, że jego spotkanie z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem odbędzie się w dniach 27-28 lutego w Wietnamie. – Kierunek transformacji politycznej i gospodarczej, jaki wybrał dla siebie Wietnam, mógłby być wzorem do naśladowania dla komunistycznej Korei Płn. – zasugerował.

Agencja Reutera wskazuje, że na obecnym etapie nie jest jasne, w którym z wietnamskich miast będzie zorganizowany drugi już szczyt z udziałem przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Nie jest też jasne, jakie będą tematy rozmów. Można jedynie przypuszczać, że będą się koncentrować na postępach w wyzbywaniu się przez Pjongjang arsenału nuklearnego.

Podczas pierwszego szczytu w Singapurze, który odbył się 12 czerwca zeszłego roku, Kim Dzong Un wyraził gotowość do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla swojego kraju i spodziewane zniesienie sankcji. Jak dotąd nie ogłoszono konkretnego grafiku denuklearyzacji, a w rozmowach na ten temat kilka razy następował impas. Agencje podkreślają, że Trump wielokrotnie deklarował, iż w negocjacjach z północnokoreańskim reżimem osiągnięto „olbrzymi postęp”, ale jak dotąd nie przedstawił żadnych konkretów w tej sprawie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!