Jak donosi portal kresy.pl dyrektorzy Amazona, Apple, Facebooka i Google w środę będą zeznawać przed Kongresem w ramach postępowania antymonopolowego. Wcześniej prawodawcy zgromadzili setki godzin wywiadów oraz 1,3 miliona dokumentów dotyczących firm.
Jeff Bezos z Amazona, Tim Cook z Apple, Mark Zuckerberg z Facebooka i Sundar Pichai z Google – po raz pierwszy pojawią się razem przed Kongresem, aby uzasadnić swoje praktyki biznesowe. Członkowie podkomisji antymonopolowej Izby Reprezentantów przez ponad rok badali działania gigantów, aby wysunąć oskarżenie, że ci niszczyli konkurencję i szkodzili konsumentom.
O możliwości rozpoczęcia postępowania pisano na łamach portalu kresy.pl w połowie maja.
GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple) warte jest łącznie ok. 4,85 biliona dolarów. Wśród ich dyrektorów znajdują się dwie najbogatsze osoby na świecie. Teraz będą starali się udowodnić, że ich firmy wcale nie są tak potężne jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Wszyscy zeznania złożą za pośrednictwem wideokonferencji, całość transmitowana będzie w internecie.
„Wydaje się, jakby to był moment Big Tabacco w branży technologicznej” – powiedział Gigi Sohn, były starszy doradca w Federalnej Komisji Łączności i wykładowca na wydziale prawa Uniwersytetu w Georgetown. Odniósł się w ten sposób do wystąpienia w Kongresie w 1994 r. kadry kierowniczej siedmiu największych amerykańskich firm tytoniowych, która udowadniała, że papierosy nie są uzależniające.
Przesłuchanie, które kończy 13-miesięczne śledztwo prowadzone przez podkomisję Izby Reprezentantów, będzie uważnie obserwowane w poszukiwaniu wskazówek, które mogłyby posunąć naprzód inne sprawy antymonopolowe przeciwko firmom prowadzone m.in. przez Federalną Komisję Handlu i Departament Sprawiedliwości.
Na rozprawie, która rozpocznie się w środę w południe, 15 członków podkomisji antymonopolowej będzie miało pięć minut na każde pytanie. Rozprawa może ulec wydłużeniu, ponieważ kwestie antymonopolowe, z którymi borykają się Apple, Facebook, Google i Amazon, są złożone i znacznie się różnią.
Amazon jest oskarżany o nadużywanie swojej roli zarówno sprzedawcy detalicznego, jak i platformy obsługującej zewnętrznych sprzedawców. Apple został oskarżony o nieuczciwe wykorzystywanie swoich wpływów w App Store do blokowania rywali i zmuszania aplikacji do płacenia wysokich prowizji. Konkurenci twierdzą, że Facebook ma monopol na sieci społecznościowe. Alphabet, spółka macierzysta Google, boryka się z wieloma zarzutami dotyczącymi prawa antymonopolowego z powodu dominacji Google w reklamie internetowej, wyszukiwarce i oprogramowaniu na smartfony.
Demokraci mogą również odejść od tematu antymonopolowego i podnieść obawy dotyczące dezinformacji w mediach społecznościowych. Oczekuje się, że niektórzy republikanie rozpoczną dyskusję o liberalnym nastawieniu w firmach z Doliny Krzemowej i podniosą oskarżenia o cenzurowanie konserwatywnych głosów.
„Panowało przekonanie, że są to wspaniałe amerykańskie firmy, które stworzyły miejsca pracy i że powinniśmy dać im wolną rękę i pozwolić się rozwijać” – powiedział Cicilline w wywiadzie. „Ale jest wiele poważnych problemów, które odkryliśmy w trakcie dochodzenia, a które nie były widoczne, kiedy zaczynalismy badać sprawę”.
Facebook, Amazon, Google i Apple odmówiły komentarza.
Bezos jeszcze nigdy nie składał zeznań przed Kongresem. Cook i Pichai zeznawali raz. Zuckerberg zeznawał trzy razy.
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!