Proporcje ciała u niektórych gatunków młodych dinozaurów były podobne jak u dorosłych osobników, dowodzą naukowcy na podstawie analizy szkieletu młodego plateozaura. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „Acta Palaeontologica Polonica”.
Plateozaury miały masywne kilkutonowe tułowia. Za to ich długie szyje zakończone były niewielkimi głowami. Występowały ok. 220 mln lat temu w Europie Środkowej. Ich potomkami były gigantyczne zauropody.
Po raz pierwszy naukowcy opisali szkielet młodego dinozaura, należącego do grupy plateozaurów. Okaz odkryty został w 2015 r. w Szwajcarii i nazwany Fabian.
Dinozaur mierzył ok. 2,3 m długości, ważył 40-60 kg. Dla porównania dorosły osobnik mierzył 5-10 m, a ważyć mógł ponad cztery tony.
Naukowcy doszli do wniosku, że młode i dorosłe wyglądały podobnie pod względem proporcji anatomicznych. „Jest to o tyle interesujące, że w miarę dorastania masa dinozaura zwiększała się dziesięciokrotnie” – komentuje członek zespołu, Jens Lallensack z Uniwersytetu w Bonn (Niemcy).
Zazwyczaj badacze dysponują szkieletami wyłącznie dorosłych osobników. Pochodzą one często z mulistego dna wyschniętych zbiorników wodnych. Kiedy zwierzę tonęło, jego ciało osiadało na dnie, rozkładało się w mule, a szkielet stopniowo ulegał fosylizacji. Rzadziej naukowcy znajdują szkielety młodych. Prawdopodobnie lżejsze osobniki nie tonęły tak łatwo w mulistym dnie. Dlatego szkielet młodego osobnika to nie lada gratka dla paleontologów.
Więcej: https://www.uni-bonn.de/news/254-2020?set_language=en
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!