Wiadomości

Dziś na rynku w Łomży minister Mariusz Błaszczak ogłosił decyzję o utworzeniu 18 Pułku Logistycznego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dokładnie rok temu, 17 września 2018 r., w Siedlcach szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił decyzję o utworzeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej. Dziś na rynku w Łomży minister Mariusz Błaszczak ogłosił decyzję o utworzeniu 18 Pułku Logistycznego.

W dniu 29 sierpnia 2019 roku 18 Dywizja Zmechanizowana przejęła w podporządkowanie 1 Warszawską Brygadę Pancerną, dotąd podlegającą 16 Dywizji Zmechanizowanej, oraz 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, dotąd samodzielną. Już wcześniej podjęto prace nad sformowaniem 19 Brygady Zmechanizowanej. 18 Pułk Logistyczny to kolejna jednostka, która wchodzi w skład 18 DZ. Dowódcą pułku został płk Paweł Gałązka. Szef MON wręczył mu decyzję o sformowaniu 18 Pułku Logistycznego.

– 18 Pułk Logistyczny będzie składał się z trzech batalionów: transportowego, remontowego i zabezpieczenia – powiedział w trakcie uroczystości w Łomży szef MON Mariusz Błaszczak.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą więc sztab i batalion dowodzenia oraz trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), a także 18 Pułk Logistyczny. Z czasem dojdą też pułki: artylerii i przeciwlotniczy oraz batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ.

Obecnie 1. Warszawska Brygada Pancerna, która do niedawna była w podporządkowaniu 16 Dywizji Zmechanizowanej, która posiadała w związku z tym cztery, zamiast trzech brygad, ma w swoim składzie w garnizonie Wesoła:

– dowództwo i sztab;
– 2 bataliony czołgów;
– batalion dowodzenia;
– batalion logistyczny;
– patrol saperski nr 17;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Siedlce:

– dywizjon przeciwlotniczy;
– kompania saperów;
– kompania rozpoznawcza;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Zamość:

– 3. zamojski batalion zmechanizowany;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Chełm:

– 1. kołobrzeski batalion zmechanizowany;
– dywizjon artylerii samobieżnej;
– patrol saperski nr 35.

Jednostki stacjonujące w garnizonach Zamość i Chełm w październiku br. zostaną wyłączone ze składu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i podporządkowane 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jest w trakcie formowania i która obecnie ma już zorganizowany sztab i batalion dowodzenia.

W zamian 1 Warszawska Brygada Pancerna ma otrzymać dwa bataliony zmechanizowane, które mają zostać sformowane od zera i z których jeden ma stacjonować w Białej Podlaskiej.

Z kolei 19 Brygada Zmechanizowana, poza jednostkami z Chełma i Zamościa, ma otrzymać dodatkowo dwa bataliony czołgów, wyposażone w poddawane obecnie modyfikacji czołgi T-72. Jeden z nich ma zostać sformowany w Lublinie, drugim zaś jest batalion stacjonujący w Żurawicy i będący obecnie w podporządkowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zostanie on wyłączony ze składu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich po sformowaniu 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich, który ma być formowany w Nowym Sączu.

Obecnie w składzie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich znajdują się:

21 Batalion Dowodzenia – w Rzeszowie
1 Batalion Czołgów – w Żurawicy
1 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Rzeszowie
5 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Przemyślu
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej – w Kłodzku
14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej – w Jarosławiu
21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – w Jarosławiu
21 Batalion Logistyczny – w Rzeszowie
16 Batalion Saperów – w Nisku

Przygotowania do sformowania 18 Pułku Logistycznego, który formalnie powołany został dziś i który jest formowany na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży, ruszyły już jakiś czas temu.

– Tu wkraczamy w drugi etap formowania „18”, przewidziany na lata 2021–2026. Ten etap przewiduje formowanie jednostek wsparcia i zabezpieczenia dywizji. W pierwszej kolejności dokończymy rozwijanie 18. Pułku Logistycznego w Łomży, ale z dyslokacją jego elementów w innych garnizonach. Tak powstanie struktura logistyki zabezpieczająca działanie dywizji. II etap formowania przewiduje także powołanie do służby pułku artyleryjskiego, pułku przeciwlotniczego i batalionu rozpoznawczego. Te jednostki w naszej dywizji będą utworzone od podstaw i oznaczone zostaną numerem „18” – mówił niedawno gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Wiadomo już, że pułk przeciwlotniczy będzie formowany pod Zamościem.

– Dokładnie w miejscowości Sitaniec w gminie Zamość. W tym miejscu, od zera, powstanie pułk przeciwlotniczy, wybudujemy nowe koszary – stwierdził dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

– Nowy pułk przeciwlotniczy na stanie będzie posiadać Poprady oraz nowy system Narew, który wejdzie na wyposażenie wojska – dodał generał Gromadziński.

Z kolei w Nowej Dębie, w sąsiedztwie poligonu artyleryjskiego, sformowany zostanie dywizyjny pułk artylerii, do którego w pierwszej kolejności trafią kołowe wyrzutnie rakiet HIMARS, zdolne do prowadzenia ognia na „zwykłym” dystansie 70 km, ale i do rażenia celów odległych o nawet 300 km, pociskami o charakterystyce rakiet balistycznych.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!