1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy.
W ustawie uchwalonej przez Sejm 3 lutego 2011 roku. napisano, że święto to jest hołdem „dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
🇵🇱 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 🇵🇱
Cześć Waszej Pamięci! #PowracamyPoSwoich pic.twitter.com/u8E2QP4ExA
— Poszukiwania IPN (@PoszukiwaniaIPN) March 1, 2023
Data 1 marca nawiązuje do wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano karę śmierci na członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.
Historycy szacują, że w działania powojennego podziemia zaangażowanych było nawet 180 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy walczyło z bronią w ręku. Żołnierze Wyklęci ginęli w starciach z oddziałami NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Byli torturowani i mordowani w ubeckich katowniach. Grzebano ich w bezimiennych mogiłach. Mieli być na zawsze wyparci z pamięci.
Cześć ich pamięci!
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 1951 r. zamordowano siedmiu oficerów WP, członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN: Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. pic.twitter.com/D236JhRLOg
— IPN Kraków (@ipn_krakow) March 1, 2022
Źródło: pch24.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!