Deklaracja LGBT+ narusza autonomię polskiej rodziny. Głosy oburzenia są uzasadnione, podpisuję się pod nimi – powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem podpisanie deklaracji to droga donikąd.
W połowie lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał dokument „Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+”, tzw. deklarację LGBT+.
Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca. W dziedzinie edukacji w deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenia edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Minister rodziny pytana o ten temat w telewizji wPolsce.pl stwierdziła, że „droga donikąd”. Przypomniała, że w naszym kraju obowiązują „regulacje prawne, które na tego typu działania nie pozwalają”.
– Absolutnie narusza autonomię polskiej rodziny. To, co my uważamy za bezcenną wartość, za fundament tej rodziny, to żeby rodzice ponosili odpowiedzialność – oceniła minister Rafalska.
Dodała, że standardy wskazane przez WHO są nie do przyjęcia. – Głosy oburzenia są uzasadnione, ja się pod nimi też podpisuję – podkreśliła szefowa MRPiPS.
W dokumencie opracowanym w 2012 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przedstawiono zalecane standardy edukacji seksualnej, które określają, co dzieci i młodzież w zależności od wieku powinny wiedzieć i rozumieć, jakie sytuacje i wyzwania czekają na nie i jak powinny sobie z nimi radzić, a także jakie wartości i postawy powinny być w nich ukształtowane.
Jak podkreślają ich autorzy, standardy dotyczą wszystkiego, co należy rozwinąć u dzieci i młodzieży tak, aby utrzymały zdrowie, wykazywały pozytywne nastawienie i czerpały satysfakcję z własnej seksualności.
W dokumencie stwierdzono, że edukacja seksualna człowieka rozpoczyna się w momencie narodzin i trwa całe życie. Zwrócono uwagę, że najistotniejszą rolę, zwłaszcza we wczesnym okresie rozwoju dziecka, odgrywają rodzice. Stanowią oni także wzorce pełnienia ról płciowych oraz wyrażania emocji, seksualności i czułości.
Autorzy publikacji zaznaczają, że edukacja seksualna powinna być dostosowana do wieku, stopnia rozwoju młodych osób i zdolności rozumienia, a także do kultury, z jakiej się wywodzą, uwzględniając społeczno-kulturową tożsamość płci.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!