Skazani, oskarżeni w procesach karnych, uzależnieni, aktywni homoseksualnie oraz wspierający “kulturę gejowską” – te osoby znalazły się na “czarnej liście” episkopatu określającej, kto może, a kto nie może wstąpić do seminarium.
Episkopat opracował specjalny dokument poświęcony ścieżce formacji kapłańskiej pt. “Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Dokument ten określa, kto może wstąpić do seminarium i na jakich zasadach. Zgodnie z wytycznymi kandydat musi przygotować podanie z wyszczególnieniem motywacji, dlaczego chce zostać księdzem, dołączyć do niego akt chrztu, bierzmowania, świadectwo maturalne oraz opinię proboszcza, katechety oraz zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego.
Dokument określa również, kogo do seminarium przyjmować nie należy. I tak na “czarnej liście” znajdują się osoby z sądowymi wyrokami, takie, przeciwko którym toczą się procesy karne, uzależnieni, osoby aktywne homoseksualnie oraz wspierający tzw. kulturę gejowską. Dokument nie określa, co kryje się pod tym pojęciem.
Z kolei osoby, które były świadkiem przestępstwa, mają być pod szczególną opieką przełożonego.
Jeśli dokumenty natomiast składa imigrant, to należy szczegółowo zbadać jego motywację.
Mężczyźni, którzy ukończyli 35. rok życia, mogą zgłosić się do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów w Łodzi. Podanie mogą w tym przypadku zarówno kawalerowie, jak i wdowcy. “Szczególnego rozeznania wymagają kandydatury tych, którzy mają potomstwo, uzyskali stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa lub byli już seminarzystami w innych seminariach” – czytamy w dokumencie.
Polecamy również: Czarni z RPA tęsknią za apartheidem? “Tam był porządek”
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!