Wobec działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw – czytamy w Komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wobec zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii.
Episkopat twardo przeciwko skrajnej lewicy z rządu. KEP zaznaczyło w swoim komunikacie, że ostatnie działania MEN dotyczące zmiany nauczania religii w szkołach są dyskryminujące i niezgodne z prawem. Chodzi tu m.in. połączenie w jedną grupę dzieci z różnych klas. Uczniowie klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro, mają uczestniczyć na zajęcia razem z klasą, w której na religię zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów. KEP wyraża sprzeciw także wobec organizowania lekcji religii przed lub po zajęciach szkolnych, zmniejszeniu liczby godzin lekcji religii i niewliczania ocen z religii do średniej.
Biskupi podkreślają, że zmiany zostały wprowadzone w życie bez wymaganego przez Ustawę o systemie oświaty „porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” (art. 12 ust. 2). „Podobnie ma się rzecz z dalszymi zapowiadanymi przez MEN zmianami” – czytamy w Komunikacie.
“Dotyczą one redukcji wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakazu organizowania lekcji religii przed lub po zajęciach szkolnych Są one dyskryminujące, gdyż będą w sposób znaczący ograniczać prawo do dostępu do lekcji religii dla uczniów, których rodzice, lub oni sami, będą sobie tego życzyć. Nie uwzględniono również wprowadzenia okresów ochronnych dla nauczycieli religii. Wprowadzenie w życie tych rozwiązań również będzie bezprawne, gdyż nie osiągnięto w tym temacie wymaganego porozumienia ze stroną kościelną” – twierdzi strona kościelna.
Biskupi przyznają, że ich propozycja polegająca na wprowadzeniu obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, została przez stronę rządową odrzucona. Rząd nie zgodził się również na rozłożenie zmian w czasie, przy poszanowaniu praw nauczycieli religii. „Wobec takich działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw” – piszą biskupi, dodając, że „Kościół będzie podejmował dalsze stosowne kroki prawne mające na celu powstrzymanie wprowadzanych zmian”.
Komunikat zostanie odczytany w kościołach podczas kazania w dniu 1 stycznia 2025 roku.
Polecamy również: Ukraińcy dokonali brutalnego napadu w centrum Sopotu
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!