Felietony

Sławomir Mentzen – Etatystyczne początki II RP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W listopadzie 1918 roku nad Zamkiem Królewskim w Warszawie powiewał czerwony sztandar, a szef MSW Stanisław Thugutt kazał na pieczęciach państwowych bić orła bez korony. Pierwszy rząd niepodległej Polski, pod kierownictwem Jędrzeja Moraczewskiego nie bez powodu sam się określał jako “Rząd Ludowy Chłopsko-Robotniczy”.

W zgodnej ocenie współczesnych i potomności, rząd Moraczewskiego był nieznośnie radykalnie lewicowy. Dążył do budowy chłopsko-robotniczego państwa socjalistycznego. W planie było upaństwowienie handlu i przemysłu, wywłaszczenie ziemian oraz wprowadzenie najbardziej na świecie radykalnego prawa pracy. Na szczęście w połowie stycznia Moraczewski został zmuszony do dymisji, a premierem został Ignacy Jan Paderewski. (czytaj dalej poniżej)

W powszechnym mniemaniu, po powołaniu rządu Paderewskiego i przeprowadzeniu wyborów do Sejmu Ustawodawczego, Polska odcięła się od socjalistycznej polityki Moraczewskiego. Taką opinię można znaleźć w wielu miejscach. Wyrażał ją Stanisław Grabski, powtarzał Rafał Ziemkiewicz. Jednak czy jest ona prawdziwa?

Na to i na inne pytania stara się odpowiedzieć na łamach najnowszego numeru magazynu Magna Polonia dr Sławomir Mentzen. Zainteresowanych zachęcamy do nabycia naszego magazynu:

KUP TUTAJ

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!