Parlament Europejski uznał w przegłosowanej w czwartek rezolucji przywódcę opozycji i przewodniczącego parlamentu Wenezueli Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju.
Eurodeputowani wezwali szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini i państwa członkowskie UE, aby również uznali Guaido „za jedynego uprawnionego tymczasowego prezydenta tego kraju (Wenezueli) do czasu, gdy nowe, wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie będą mogły zostać rozpisane w celu przywrócenia demokracji”.
W rezolucji, przyjętej 439 głosami za, przy 104 przeciw i 88 wstrzymujących się, europosłowie ponawiają pełne poparcie dla Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, którego uprawnienia – jak podkreślają – muszą zostać przywrócone i respektowane. Po uznaniu Juana Guaido, UE i jej państwa członkowskie – zdaniem PE – powinny również uznać przedstawicieli mianowanych przez uprawnione do tego organy.
Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji wenezuelskiej i szef parlamentu Juan Guaido ogłosił się w zeszłym tygodniu tymczasowym prezydentem kraju.
Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich – Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich – Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia – zapowiedziało, że jeśli Maduro w najbliższym czasie nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów, również uznają Guaido.
Posłowie do PE potępili w rezolucji represje i przemoc, które spowodowały ofiary śmiertelne, i zażądali od władz Wenezueli, aby powstrzymały naruszenia praw człowieka, pociągnęły do odpowiedzialności osoby stojące za tymi naruszeniami oraz aby zagwarantowały pełne poszanowanie wszystkich podstawowych wolności i praw człowieka. Poparli też apel sekretarza generalnego ONZ o przeprowadzenie niezależnego i pełnego dochodzenia w sprawie zabójstw dokonanych w Wenezueli.
Parlamentarzyści potępili także przetrzymywanie dziennikarzy zajmujących się sytuacją w Wenezueli, w tym kilku obywateli UE, i wezwali do ich natychmiastowego uwolnienia.
Posłowie wzywają również Mogherini do współpracy z krajami tego regionu, aby utworzyć grupę kontaktową mogącą pośredniczyć w zawarciu porozumienia w Wenezueli dla przeprowadzenia „wolnych, transparentnych i wiarygodnych wyborów prezydenckich w oparciu o uzgodniony kalendarz”. Wyborom tym powinni przyglądać się międzynarodowi obserwatorzy.
W imieniu UE Federica Mogherini ogłosiła 26 stycznia pełne poparcie dla demokratycznie wybranego parlamentu Wenezueli, Zgromadzenia Narodowego, i wezwała do pilnego przeprowadzenia wolnych wyborów prezydenckich, ostrzegając, że w przypadku braku ich ogłoszenia w najbliższych dniach „UE podejmie dalsze działania, w tym w sprawie uznania przywództwa kraju”.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!