Stojący na czele Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar „zaakceptował” wyniki Libijskiego Forum Dialogu Politycznego (LPDF), które zaowocowało wyborem nowych władz Libii.
W oświadczeniu przekazanym przez rzecznika Haftara, Ahmeda Al-Mismariego, Haftar pogratulował członkom zwycięskiej listy, mówiąc, że Libijczycy mają nadzieję, że nowe władze będą pracować, świadczyć usługi i przygotowywać kraj do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych 24 grudnia 2021 r.
Przypomnijmy, że wynik głosowania uznano za zwycięstwo opcji protureckiej. Mohammad Menfi został nowym przewodniczącym Rady Prezydenckiej Libii. W drugiej turze głosowania, która odbyła się w piątek, członkowie Libijskiego Forum Dialogu Politycznego (LPDF) w Genewie, udzielili poparcia liście Menfiego, która zdobyła 39 głosów (na 73), pokonując listę Akili Saliha, która zdobyła 34 głosy
W skład trzyosobowej Rady Prezydenckiej wchodzą Menfi jako przewodniczący i przedstawiciel regionu wschodniego, Abdullah Al-Lafi jako zastępca reprezentujący zachód oraz Mossa Al-Koni jako zastępca z południa. Na zwycięskiej liście znalazł się również premier Abdul Hamid Dbeibah.
W konflikcie libijskim Turcja konsekwentnie wspierała Rząd Porozumienia Narodowego (GNA), w dużej mierze przyczyniając się do powstrzymania ofensywy dowodzonych przez feldmarszałka Chalifę Haftara sił LNA na Trypolis. Wiosną 2020 roku wspierane przez Turcję siły GNA przeprowadziły zwycięską kontrofensywę, która doprowadziła do przejęcia kontroli nad zachodnią częścią kraju przez siły wierne Rządowi Porozumienia Narodowego. Została ona powstrzymana pod koniec pierwszej dekady czerwca na przedpolu Syrty i Al-Dżufry:
Później walki toczyły się z dużo mniejszą intensywnością, która do tego stopniowo malała, a 23 października br. doszło do podpisania (zawartego pod egidą ONZ) trwałego zawieszenia broni, obowiązującego na terenie całego kraju.
ONZ: Strony libijskiej wojny domowej osiągnęły porozumienie w sprawie trwałego zawieszenia broni
Zgodnie z porozumieniem zawartym w Ghadames, a wcześniej w Genewie wszystkie wojska zaangażowane w wojnę w Libii miały być stopniowo wycofywane z Syrty i Al-Dżufry, które to miały tworzyć strefę zdemilitaryzowaną, przy czym w pierwszej kolejności wycofani mieli zostać zagraniczni najemnicy.
Członek Wojskowej Komisji Wspólnej Dziesiątki ze strony Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) Al-Fituri Ghribil poinformował kilka dni temu, że obszar, poza który mają wycofać się wojska obu walczących w Libii stron, będzie przebiegał na południe od linii Sawknah – blokpost Al Fuqaha – do Abu Grein na zachodzie i Bin Dżawwad na wschodzie.
Przedstawiciel libijskiego GNA przedstawił szczegóły wycofania sił z Syrty i Al-Dżufry
Tymczasem 9 listopada dowództwo Operacji „Wulkan Gniewu” poinformowało, że wagnerowcy, czyli rosyjscy najemnicy wspierający dowodzoną przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijską Armię Narodową, nie tylko nie wycofują się z Syrty, ale wręcz pojawiła się nowa ich grupa, która przystąpiła do umacniania swoich pozycji w rejonie na zachód od Syrty, a nadto zainstalowała w pobliżu nowy radar.
Wagnerowcy nie tylko nie wycofują się z Syrty, ale wzmacniają tam swoją obecność
W pierwszych dniach grudnia doszło do szeregu incydentów zbrojnych, które negatywnie wpłynęły na proces pokojowy. W szczególności oddziały LNA przypuściły szturm na bazę sił GNA w mieście Ubari, w południowo-zachodniej części kraju, a nadto niedługo potem uprowadzili turecki statek handlowy płynący do Misraty. Statek ten został co prawda następnie zwolniony, ale stało się tak po zdecydowanych groźbach ze strony Turcji.
Wybór nowych władz Libii, które mają reprezentować wszystkie zwalczające się dotąd strony, to ważny etap na drodze do normalizacji sytuacji w Libii. Wiele zależy teraz od postawy Chalify Haftara i jego najbliższych współpracowników, których Trypolis oskarża o zbrodnie wojenne i których najchętniej widziałby w więzieniu.
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!