Europa Wiadomości

Firma Apple wypłaciła rządowi Irlandii ponad miliard euro

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal bankier.pl Apple zapłaciło Irlandii 14,3 mld euro podatku wraz z odsetkami wysokości 1,2 mld euro  Komisja Europejska orzekła, że ulgi przyznane amerykańskiej spółce są nielegalne.

Zarówno Apple jak i Irlandia odwoływali się od orzeczenia Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że Irlandia dopuściła się nieuprawnionej pomocy publicznej. Pieniądze zostały wpłacone na specjalne konto depozytowe, z którego będą uwolnione po wydaniu wyroku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Komisja zapowiedziała, że wycofa pozew do TSUE, jeśli podatek zostanie w całości opłacony.

Komisja Europejska orzekła w 2016 roku, że Apple płacił od swojej zlokalizowanej w Irlandii działalności tak niewielkie podatki, iż było to równoznaczne z pomocą publiczną. Według Komisji, indywidualne interpretacje prawa podatkowego z 1991 r. i 2007 r. wydane przez Irlandię wobec kalifornijskiej firmy “znacznie i w sztuczny sposób” zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego przez korporację w tym kraju. KE uznała, że Dublin musi odzyskać od Apple’a ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003-14.

Ówczesny minister finansów Irlandii Paschal Donohoe odrzucał żądania KE. W wywiadzie dla “Frankfurter Allgemeine Zeitung” mówił, że zasady podatkowe, z których korzystał Apple, były dostępne dla wszystkich, a nie “uszyte na miarę”, by odpowiadać amerykańskiemu koncernowi technologicznemu. Oświadczył też, że zasady te nie naruszały ani prawa UE, ani Irlandii. “Nie jesteśmy globalnym poborcą podatkowym w imieniu wszystkich innych” – argumentował irlandzki minister.

Warto zaznaczyć, że pod koniec 2017 roku polskie władze poinformowały, że przystąpią do sporu, popierając stanowisko Komisji Europejskiej. “Interwencja Polski po stronie Komisji wynika z potrzeby podkreślenia, że sprawiedliwe opodatkowanie, także w odniesieniu do międzynarodowych firm, jest ważnym elementem wspólnego rynku UE. Wszyscy gracze na tym rynku powinni podlegać opodatkowaniu żaden z nich nie powinien mieć możliwości unikania tego obowiązku” – powiedział PAP pragnący zachować anonimowość dyplomata naszego kraju zaznajomiony ze sprawą.

Co o tym sądzicie? Czy może być to jakiś przełom w nierównej walce z międzynarodowymi korporacjami i wspierającymi rządami? Czekamy na wsze komentarze.

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!