Jak podaje portal money.pl ozszerzenie uprawnień funkcjonariuszy służby celno-skarbowej, którzy m.in. będą mogli na większą skalę po cichu prowadzić inwigilację podatników, wprowadza podpisana w czwartek przez prezydenta nowelizacja ustawy o KAS.
Jak wskazuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta, głównym celem ustawy jest usprawnienie działania Krajowej Administracji Skarbowej. Prowadzenie spraw z pominięciem policji, dostęp do informacji o rachunkach bankowych osób fizycznych oraz do danych o osobach podróżujących pociągami, samolotami i statkami. To tylko niektóre z nowych uprawnień, jakie otrzymają funkcjonariusze KAS. W skrócie będą mogli na większą skalę po cichu prowadzić inwigilację podatników.
Katalog instytucji zobowiązanych do udostępniania KAS dokumentów i informacji zostanie poszerzony m.in. o Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polską Grupę Lotniczą, Polskie Linie Kolejowe i Żeglugę Śródlądową. Funkcjonariusze KAS dostaną w ten sposób dostęp do danych o osobach podróżujących po Polsce pociągami, samolotami i statkami.
Większe uprawnienia KAS dotyczą także wglądu do rachunków bankowych. Teraz funkcjonariusze mają mieć dostęp do wszelkich informacji o operacjach bankowych także osób fizycznych, a nie tylko firm. Bank będzie musiał udzielić takich informacji na żądanie np. naczelnika urzędu skarbowego w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia skarbowe.
Inną istotną zmianą jest ograniczenie możliwości skutecznego składania przez podatnika korekt deklaracji także do okresu, który nie jest objęty kontrolą. Kontrole celno-skarbowe będą mogły być teraz wszczynane nawet wobec tych grup kapitałowych, które zakończyły działalność.
Z kolei definicja kontrahenta kontrolowanego zostanie poszerzona o przewoźników i firmy zajmujące się magazynowaniem, przepakowywaniem, przeładunkiem i przesyłaniem tego samego towaru. Kontrahentem kontrolowanym stanie się nawet podmiot pośrednio biorący udział w dostawie towaru, a także podmiot dokonujący płatności.
Funkcjonariusze KAS uzyskają prawo do konwojowania osób odebranych z zakładu karnego lub aresztu śledczego, a także będą mogli prowadzić postępowania wobec sprawców przestępstw korupcyjnych we własnych szeregach bez konieczności angażowania innych organów uprawnionych do ścigania przestępstw na przykład policji czy CBA.
Z drugiej strony sami funkcjonariusze KAS będą ściślej kontrolowani. Funkcjonariusz będzie musiał powiadomić bezpośredniego przełożonego o zamiarze wyjazdu za granicę do kraju spoza UE i EFTA. Jeżeli wyjazd będzie planowany na więcej niż 3 dni, powiadomienie będzie musiało być na piśmie.
Obecnie KAS za bezprawne powoływanie się na wpływy w instytucji państwowej może ścigać tylko funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej albo osoby zatrudnione w KAS. Po zmianie przepisów KAS będzie mogła ścigać za te przestępstwa także osoby spoza swoich szeregów.
Czy to aby nie przesada?
Źródło: money.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!