Europa Wiadomości

Francja: Narodowcy stanowczo sprzeciwiają się niepodległości Nowej Kaledonii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl sześć wiernych metropolii partii w Nowej Kaledonii, w tym lokalna odnoga partii Zgromadzenie Narodowe prowadzonej przez Marine Le Pen, ogłosiło ścisłą współpracę celem zapobieżenia ogłoszenia niepodległości od Francji w przyszłorocznym referendum.

Nowa Kaledonia to francuskie terytorium zamorskie o statusie wspólnoty sui generis w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, około 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii.

Nowa Kaledonia jest obecnie w pełni samodzielna administracyjnie, posiada reprezentantów w parlamencie francuskim (2 deputowanych i 2 senatorów). Na mocy porozumienia z 1998 r. pomiędzy 2014 a 2018 rokiem przewidziano przeprowadzenie referendum, w którym mieszkańcy mieli opowiedzieć się za niepodległością Nowej Kaledonii lub pozostawieniem jej pod zależnością Francji. W referendum wyznaczonym na 4 listopada 2018 r. większość mieszkańców Nowej Kaledonii (56,4 %) odrzuciła ideę oderwania się od Francji i opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowego statusu terytorium. Za ogłoszeniem niepodległości opowiedziało się 43,6 proc. ludności, głównie autochtonicznej, nie stanowiącej jednak obecnie większości mieszkańców terytorium. Uprawnionych do głosowania było 175 tys. osób. Frekwencja wyniosła aż 80,6 proc., co spowodowało wydłużenie o godzinę czasu otwarcia niektórych komisji referendalnych w stolicy. Zgodnie z postanowieniami umów politycznych z Francją, w ciągu 4 lat możliwa będzie reasumpcja głosowania. Nie jest znana jeszcze dokładna data, ale zwolennicy oderwania się chcą go w 2020 r.

Rdzennymi mieszkańcami terytorium są Kanakowie pochodzenia melanezyjskiego. Stanowią oni około 45% ludności Nowej Kaledonii.  Obecnie określenie to ma duże znaczenie dla tożsamości rdzennych mieszkańców wyspy, zwłaszcza wśród ruchów dążących do uniezależnienia tego terytorium od Francji.

Co wy na to?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!