Częściowe zaanektowanie przez Izrael Zachodniego Brzegu byłoby poważnym naruszeniem prawa i Francja wraz z partnerami zamierza zapobiec takim posunięciom, rozważa też kroki odwetowe – powiedział w środę szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian.
Minister, który wypowiadał się podczas wysłuchania w parlamencie, wyjaśnił, że od kilku dni Paryż prowadzi telekonferencje z europejskimi partnerami, aby „podjąć decyzję o wspólnej akcji prewencyjnej oraz ewentualnych krokach odwetowych”, gdyby rząd Izraela w istocie zdecydował się na aneksję części Zachodniego Brzegu, w tym Doliny Jordanu.
W piątek o możliwości wywarcia presji na Izrael w tej sprawie rozmawiali szefowie dyplomacji państw unijnych; UE planuje ofensywę dyplomatyczną, by odwieść państwo żydowskie od aneksji – oznajmił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell; przypomniał, że Unia niezmiennie popiera dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Unia Europejska zawsze potępiała plany ekspansji osiedli żydowskich na terenach okupowanych, teraz jednak – jak powiedział Borrell – przywódcy państw UE nie mogą uzgodnić wspólnego stanowiska wobec decyzji dotyczącej aneksji części Zachodniego Brzegu.
W ubiegłym tygodniku król Jordanii Abdullah II ostrzegł w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, że dokonanie przez Izrael planowanej aneksji grozi „wielkim konfliktem”.
W niedzielę zaprzysiężony został rząd jedności narodowej Izraela, który powstał w wyniku umowy koalicyjnej dwóch największych ugrupowań politycznych w kraju – Likudu oraz sojuszu Niebiesko-Biali. Ma on przedstawić plan w sprawie aneksji Doliny Jordanu i osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu – terytorium palestyńskim okupowanym przez Izrael od 1967 roku.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyznaczył 1 lipca jako datę rozpoczęcie dyskusji rządowej na temat rozszerzenia suwerenności Izraela na osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu i aneksji całej Doliny Jordanu.
Netanjahu już we wrześniu 2019 roku wyraził chęć zagarnięcia części terenów, zamieszkanych przez Palestyńczyków.
Jego zamiary zaczęły przybierać bardziej realne kształty 28 stycznia, gdy prezydent USA Donald Trump przedstawił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, pozwalający Izraelowi na aneksję dużej części Zachodniego Brzegu, w tym osiedli żydowskich, gdzie mieszkają setki tysięcy ludzi i które są uważane za nielegalne przez większość społeczności międzynarodowej.
Czyżby Izrael przestał być nietykalny?
Źródło: wnp.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!