Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wśród licznych obowiązków związanych z utrwaleniem i przybliżaniem historii naszej Ojczyzny Polakom, nie ogranicza się jedynie do opracowywania naukowego materiałów temu służących, lecz również wychodzi naprzeciw bezpośrednim potrzebom Polaków, którzy decyzjami politycznymi zapadającymi ponad 50 lat temu, urodzili się poza jej granicami.
Przykładem takiej akcji było wsparcie dla Fundacji dla Rodaka, działającej w Olsztynie, która wśród zadań, jakie sobie wyznaczyła była pomoc przy sprowadzaniu naszych rodaków zza wschodniej granicy, szczególnie z Kazachstanu. W ostatnich dniach Fundacja dla Rodaka otrzymała paczki z książkami i grami edukacyjnymi od gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej, które trafią dla polskich dzieci z rodzin repatriantów i dla tych, którzy mieszkają obecnie na terenie m.in. Białorusi, Litwy i Ukrainy.
Wsparcie to, będące wyrazem troski o najmłodsze pokolenie Polaków, ukazuje kolejny, często mało dostrzegalny w przestrzeni publicznej, obszar działań IPN dla dobra Polski i jej przyszłości, zgodnie ze słowami wielkiego polskiego hetmana Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!