Wiadomości

Gdy na Ukrainie giną ludzie, Amnesty International wzywa do działań w celu ochrony potrzeb w zakresie zdrowia seksualnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjska inwazja na Ukrainę ma „poważny wpływ na kobiety, dziewczęta i marginalizowane grupy ludności na Ukrainie i zagraża ich zdrowiu seksualnemu i reprodukcyjnemu oraz prawom z nim związanym” – pisze Amnesty International, cytowana przez portal tysol.pl.

„Wzywamy decydentów w całej Europie do podjęcia skutecznych działań w celu ochrony praw człowieka i zaspokojenia potrzeb w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet oraz marginalizowanych społeczności dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę” – pisze w mediach społecznościowych polski oddział Amnesty International i publikuje link do publikacji w języku angielskim.

W publikacji możemy przeczytać o tym, że rosyjska inwazja na Ukrainę ma „poważny wpływ na kobiety, dziewczęta i marginalizowane grupy ludności na Ukrainie i zagraża ich zdrowiu seksualnemu i reprodukcyjnemu oraz prawom z nim związanym”.

Amnesty International podkreśla również, że kobiety, które uciekają z Ukrainy przed wojną, mogą napotkać w Polsce, Rumunii, Słowacji i Węgrzech „szereg istniejących wcześniej ograniczeń prawnych i politycznych dotyczących prawa i zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego (ang. SRHR – sexual and reproductive health and rights)”.

„W szczególności bariery te utrudniają dostęp do antykoncepcji awaryjnej i innych metod antykoncepcyjnych, opieki aborcyjnej, w tym aborcji medycznej (…) W rezultacie w wielu miejscach na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji nie zapewnia się w pełni minimalnego pakietu usług wstępnych w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” – czytamy.

„Na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji lokalne organizacje zajmujące się prawem i zdrowiem reprodukcyjnym i seksualnym (SRHR), równością płci i prawami kobiet oraz obrońcy praw człowieka są wzywani do udzielania wsparcia kobietom i dziewczętom potrzebującym opieki w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Wiele z tych organizacji działa w skrajnie trudnych warunkach i dysponuje bardzo ograniczonymi zasobami finansowymi i ludzkimi. Aby rozwiązać te problemy, niezbędne jest solidne wsparcie finansowe i wola polityczna” – dodano.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!