Analizując DNA danej osoby potrafimy przewidzieć, czy może ona żyć dłużej, czy raczej umrze wcześniej, niż wynosi średnia – napisali naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego (Wlk. Brytania) na łamach „eLife”.
Eksperci przeanalizowali wpływ różnych wariantów genetycznych na długość życia i na tej podstawie stworzyli system, który potrafi przewidzieć, ile może żyć konkretna osoba.
Okazuje się, że ludzie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki we wspomnianym wyżej systemie, żyli nawet o pięć lat dłużej niż ci, którzy osiągnęli najniższe wyniki (ostatnie dziesięć proc.).
„Nasze badanie rzuciło także nowe światło na choroby i mechanizmy biologiczne związane ze starzeniem się” – podkreślają jego autorzy.
Zespół badaczy z Instytutu Ushera należącego Uniwersytetu Edynburskiego przeanalizował dane genetyczne pochodzące od ponad pół miliona osób oraz informacje na temat długości życia ich rodziców. Na tej podstawie wyznaczono 12 obszarów ludzkiego genomu, które mają znaczący wpływ na długość życia, w tym pięć miejsc, które nigdy dotąd nie były podejrzewane o związki z tym zagadnieniem.
Okazało się, że największy wpływ na długość życia mają te rejony DNA, które wiążą się z niektórymi śmiertelnymi chorobami, w tym chorobami serca oraz schorzeniami wynikającymi z palenia papierosów (np. rak płuca).
Natomiast geny, które wpływają na rozwój nowotworów, ale nie są związane bezpośrednio z paleniem, nie pojawiły się w omawianym badaniu.
Naukowcy mieli nadzieję, że w czasie badania uda im się także odkryć geny, które bezpośrednio wpływają na szybkość starzenia się ludzi. Tak się jednak nie stało. „Jeśli geny takie istnieją, ich efekty są zbyt słabe, aby można je było wykryć w tego typu badaniu” – tłumaczą.
Dr Peter Joshi – jeden z autorów pracy, mówi: „Jeśli weźmiemy 100 osób (…) i wykorzystamy nasz system szacowania długości życia, aby podzielić je na dziesięć grup w zależności od wyników, to grupa, która uplasowała się najwyżej będzie żyła średnio o pięć lat dłużej grupa z samego dołu listy”.
Więcej – na stronie https://elifesciences.org/articles/39856
/Nauka w Polsce – PAP
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!