Wiadomości

Główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Jasnej Górze odbyły się w piątek główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Centralnym punktem jasnogórskich obchodów była Msza św. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Episkopatu Polski i kilka tysięcy wiernych.

Sumie pontyfikalnej przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Mówiąc do Maryi nie zapominajmy, że jest naszą prawdziwą matką, przez Nią otrzymaliśmy boże życie – mówił w homilii ks. abp. Stanisław Gądecki.

– Maryja jest najpiękniejszym ze wszystkich stworzeń. W tym obliczu odzwierciedla się nie tylko naturalne piękno. Bóg przybrał Jej duszę pełnią swoich bogactw przez cud swojej wszechmocy i sprawił, że do wzroku Maryi przeszło coś z Jej nadludzkiej i boskiej godności. Promień Bożego piękna świeci w oczach Jego Matki. Mówiąc o Niej i mówiąc do Niej nie zapominajmy, że jest naszą prawdziwą Matką. Przez Nią otrzymaliśmy Boże życie, Ona dała nam Jezusa, a wraz z Nim źródło łaski – podkreślił ks. abp. Stanisław Gądecki.

Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbyły się też w Krakowie. Mszy św. w Katedrze Wawelskiej przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W homilii przypomniał, że 3 maja od prawie stu lat Polacy obchodzą święto sowich dwóch matek; uroczystość Najświętszej Maryi Panna Królowej Polski oraz święto Matki-Ojczyzny – Polski.

– Od prawie stu lat, dokładnie od 1925 roku, na prośbę ówczesnego Episkopatu Polski, Stolica Apostolska zgodziła się na to, aby w tym samym dniu – 3 maja – można było obchodzić uroczystość NMP Królowej Polski, a jednocześnie modlić się za ojczyznę z okazji uchwalenia ustawy zasadniczej, czyli konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostały ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. Święto jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 roku król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!