Europa Polska Świat Wiadomości

Gruzińscy archiwiści podarowali IPN liczne dokumenty dotyczące miejsc pochówku ofiar represji sowieckich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal tvp.info mapy i fotografie, które mogą pomóc w poszukiwaniach tajnych miejsc pochówku ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji, trafiły do Instytutu Pamięci Narodowej. Materiały przekazał wiceprezesowi IPN prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi dyrektor Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Omar Tushurashvili.

W spotkaniu w Warszawie wziął udział szef I Wydziału Archiwum MSW Gruzji Giorgi Metskhovrishvili. „Podczas wizyty została omówiona dotychczasowa współpraca Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji w ramach poszukiwania miejsc tajnych pochówków ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji. W marcu bieżącego roku specjaliści z pionu poszukiwań Instytutu oraz z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzili prace archeologiczne, ekshumacyjne i identyfikacyjne w Rustavi – napisano w komunikacie na stronie IPN.

Do instytutu trafiły „mapy i fotografie, odnalezione w wyniku kompleksowej kwerendy zrealizowanej w zasobach Archiwum Ministerstwa, jak również w gruzińskich instytucjach pokrewnych”. „Materiały będą pomocne w dalszych fazach przedsięwzięcia. Kontynuacja prac pionu poszukiwań na terenie Gruzji planowana jest na wiosnę 2019 roku – informuje IPN.

Prof. Szwagrzyk zadeklarował pomoc stronie gruzińskiej w lokalizacji miejsc tajnych pochówków ofiar represji sowieckich. Zapewnił, że przekazana dokumentacja „zostanie niezwłocznie poddana analizie i zestawiona z archiwaliami w dyspozycji IPN”.

To bardzo dobra wiadomość. Miejmy nadzieję, że międzynarodowa współpraca nad badaniami dotyczącymi zbrodnie sowieckich będzie dalej sukcesywnie rozwijana.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!