Jak donosi portal rmf24.pl hiszpański Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Wyższego Sądu regionu Kastylia i Leon, który zakazał organizacji Toro de la Vega – jednego z najstarszych festynów z udziałem byków. Podczas tej dorocznej imprezy organizowano walki z bykami, czyli tzw. korridę, w której ginęły zwierzęta.
Święto Toro de la Vega, organizowane w gminie Tordesillas w środkowej Hiszpanii, zostało zakazane w 2016 r. przez autonomiczny rząd Kastylii i Leonu. W kwietniu 2018 r. Wyższy Sąd tego regionu w procesie uruchomionym przez gminę w Tordesillas przyznał rację regionalnemu rządowi.
Poniedziałkowe orzeczenie Sądu Najwyższego jest odpowiedzią na apelację, jaką od wyroku Wyższego Sądu wniosły władze gminy w Tordesillas.
Głównym argumentem autonomicznego rządu Kastylii i Leonu na rzecz zakończenia z sięgającym XVI w. festynem Toro de la Vega było unikanie sytuacji “publicznego zabijania zwierząt”. Byki ginęły tam podczas walk z torreadorami.
W ostatnich latach w Hiszpanii przybywa protestów przeciwko korridzie. Coraz częściej blokowane są imprezy, podczas których dochodzi do walk z bykami, a przeciwnicy tej formy rozrywki potępiają ich organizatorów za okrucieństwo wobec zwierząt.
Wprawdzie korrida wciąż uznawana jest za narodową rozrywkę Hiszpanów, ale zakaz organizacji walk z bykami rozszerza się systematycznie w kraju i obowiązuje już w około 100 gminach. Zawodów tych nie można organizować m.in. na terenie Wysp Kanaryjskich.
Od 2012 r. do 2017 r. korrida była zabroniona na terenie Katalonii. Regionalny parlament w Barcelonie ostatecznie musiał jednak dostosować się do decyzji hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczny z konstytucją zakaz korridy w tym północno-wschodnim regionie kraju.
Korrida, której współczesna wersja ukształtowała się w XVIII w., jest lukratywną rozrywką. Szacuje się, że co roku odbywające się w Hiszpanii walki z bykami ogląda na arenach około 6 mln osób, a obroty z tych zawodów przynoszą gospodarce kraju ponad 3,5 mld euro.
Jak myślicie? Co powinno być ważniejsze. Długoletnie tradycja czy dobro zwierząt? Czekamy na wasze komentarze.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!