Europa Polska Wiadomości

Instytut Ordo Iuris otrzymał nagrodę Obrońcy Rodziny za pomoc norweskiej matce, która uciekła do Polski ze swą córką

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

20 kwietnia br.  polska organizacja Instytut Ordo Iuris otrzymała norweską nagrodę Obrońcy Rodziny (Familievernprisen 2018) przyznawaną przez Chrześcijańską Koalicję Rodziny (Kristen Koalisjon Norge, KNN). Powodem nominacji była pomoc udzielona Norweżce Silje Garmo oraz jej córce.

Tak oto KNN uzasadnia nominację Instytutu Ordo Iuris:

– Dziękujemy Bogu za polski naród, który przeszedł przez piekło komunizmu i stał się narodem, który szanuje zarówno Boga, jak i rodzinę. Wierzymy, że taka przemiana jest możliwa także w Norwegii – czytamy na stronie internetowej KNN.  

Cała sprawa zaczęła się w zeszłym roku, kiedy to do polskiego Urzędu ds. Cudzoziemców trafiła aplikacja Silje Garmo, w której to prosiła o azyl. Kobieta tłumaczyła, że była zmuszona uciec z kraju, ponieważ Urząd ds. Dzieci “Barnevernet” chciał odebrać jej kilkumiesięczną córkę.

Nie był to jednak jej pierwszy kontakt z tą instytucją – interesowano się nią już wcześniej z powodu donosu. Wtedy odebrano jej już starszą córkę Froyę. Jak uzasadniają urzędnicy, decyzja o odebraniu dzieci na początku była motywowana tym, że kobieta miała nadużywać leków przeciwbólowych, potem doszedł zarzut „chaotycznego stylu życia” i przewlekłego przemęczenia. Podczas drugiej ciąży Barnevernet cały czas monitorowało wyniki badań Silje Garmo, by znaleźć dowód na lekomanię matki.

– Jej powrót do ojczyzny groziłby naruszeniem jej podstawowych praw człowieka, w tym ochrony jej życia rodzinnego – przekonuje adwokat Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

– Sprawa obywatelki Norwegii nie została jeszcze zakończona decyzją. Zgodnie z polskim prawem szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wystąpił do Ministra Spraw Zagranicznych o zajęcie stanowiska w sprawie. Postępowanie prowadzone przez Ministerstwo jest w toku –  poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ. 

Decyzję o udzielenie azylu wydaje Urząd ds. Cudzoziemców po uzyskaniu zgody ministra spraw zagranicznych. Rozpatrzenie wniosku może potrwać nawet pół roku.

Źródło: nportal.no

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!