IPN wie już, gdzie spoczywają żołnierze Narodowej Organizacji Wojskowej skazani na śmierć w 1946 r. w Cieszynie i rozstrzelani – dowiedziała się w poniedziałek PAP od Adama Kondrackiego z katowickiego oddziału IPN. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną wydobyci.
„Wedle zgromadzonych źródeł spoczywają razem. Wiemy dokładnie gdzie” – podał Adam Kondracki, który jest pracownikiem wieloosobowego stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach.
Chodzi o Edwarda Bąka, Karola Bączka, Jana Dziedzica, Władysława Grenia, Emila Michnika i Stefana Wójcika. Zostali oni skazani w czerwcu 1946 r. podczas procesu w Cieszynie na śmierć. Komuniści rozstrzelali ich 2 sierpnia. Współcześnie upamiętnia ich tylko niewielki pomnik w lesie Kamieniec w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim, gdzie – według relacji świadków – mieli zostać pochowani. Badania IPN w terenie wykluczyły to jednak.
Pracownik IPN nie podał, gdzie spoczywają żołnierze. Prawdopodobnie to jeden z cmentarzy na Śląsku Cieszyńskim.
Adam Kondracki poinformował zarazem, że termin prac, podczas których rozstrzelani żołnierze zostaną wydobyci, nie został jeszcze wyznaczony.
„W tym przypadku nasze plany zależą w znacznym stopniu od postępu w negocjacjach, których wynik jest trudny do przewidzenia” – dodał Adam Kondracki.
Zapewnił zarazem, że Instytut czyni starania, by prace poszukiwawcze przyspieszyć.
NOW została założona w czerwcu 1945 r. Działała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim dowodził nią Edward Bąk. Podlegało mu pięć obwodów. Organizacja NOW blisko współpracowała z oddziałem NSZ pod dowództwem Henryka Flamego „Bartka” – najliczniejszą formacją podziemia antykomunistycznego w Beskidach i na Śląsku. Wiele osób związanych z NOW zostało zatrzymanych przez Urząd Bezpieczeństwa i stanęło przed sądem. Kilkunastu z nich skazano na śmierć i rozstrzelano.
Czytaj też:
IPN będzie szukać szczątków żołnierzy NOW skazanych na śmierć w Cieszynie
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!