Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wirtualną Mapę Miejsc Pamięci Narodowej. To aplikacja multimedialna, dzięki której można cofnąć się w czasie do lat 40. i 50. ubiegłego wieku i zobaczyć, jak w przeszłości wyglądały historyczne miejsca Warszawy.
Już dziś na wirtualnej mapie dostępnej na stronie Mapa Miejsc Pamięci Narodowej można zobaczyć, jak w przeszłości wyglądała „Łączka” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Aplikacja będzie rozbudowana o kolejne miejsca komunistycznego terroru w Warszawie: były Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej, były Areszt NKWD przy ul. Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na Cmentarzu Bródnowskim i na Służewie przy ulicy Wałbrzyskiej.
Takie skany przestrzenne nie były dotąd wykorzystywane w prezentacji treści historycznej. Każdy może teraz stanąć na „Łączce” i dzięki aplikacji dowiedzieć się na przykład, gdzie odkryto szczątki Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy Zygmunta Szendzielarza – mówi dyrektor Biura Informatyki IPN Rafał Leśkiewicz.
Wirtualna mapa to efekt prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów. Pokazuje dorobek Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z lat 2012–17. Dzięki aplikacji każdy może wejść na trójwymiarową „Łączkę” ; odkryć jak to miejsce zmieniało się w czasie, zobaczyć twarze bohaterów, których szczątki odnaleźliśmy i sprawdzić, gdzie to się stało – dodaje Szwagrzyk– mówi zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk.
/IAR/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!