Wiadomości

IPN zaprezentował wirtualną Mapę Miejsc Pamięci Narodowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wirtualną Mapę Miejsc Pamięci Narodowej. To aplikacja multimedialna, dzięki której można cofnąć się w czasie do lat 40. i 50. ubiegłego wieku i zobaczyć, jak w przeszłości wyglądały historyczne miejsca Warszawy.

Już dziś na wirtualnej mapie dostępnej na stronie Mapa Miejsc Pamięci Narodowej można zobaczyć, jak w przeszłości wyglądała „Łączka” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Aplikacja będzie rozbudowana o kolejne miejsca komunistycznego terroru w Warszawie: były Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej, były Areszt NKWD przy ul. Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na Cmentarzu Bródnowskim i na Służewie przy ulicy Wałbrzyskiej.

Takie skany przestrzenne nie były dotąd wykorzystywane w prezentacji treści historycznej. Każdy może teraz stanąć na „Łączce” i dzięki aplikacji dowiedzieć się na przykład, gdzie odkryto szczątki Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy Zygmunta Szendzielarza – mówi dyrektor Biura Informatyki IPN Rafał Leśkiewicz.

Wirtualna mapa to efekt prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów. Pokazuje dorobek Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z lat 2012–17. Dzięki aplikacji każdy może wejść na trójwymiarową „Łączkę” ; odkryć jak to miejsce zmieniało się w czasie, zobaczyć twarze bohaterów, których szczątki odnaleźliśmy i sprawdzić, gdzie to się stało – dodaje Szwagrzyk– mówi zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!