Minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif zwrócił się do Unii Europejskiej o przeprowadzenie mediacji między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w celu uratowania porozumienia nuklearnego z 2015 r.
– Powinien istnieć mechanizm, który zsynchronizuje powrót tych dwóch krajów do porozumienia. Koordynacja to kierunek, który należy przyjąć – powiedział Zarif w CNN International, dodając, że szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell może „stać się koordynatorem wspólnej komisji”, monitorującej porozumienie z 2015 r. i „opracować strategię działań, które muszą podjąć Stany Zjednoczone oraz Iran”.
W Iranie na skutek amerykańskich sankcji narasta kryzys gospodarczy. Jak twierdzą mieszkańcy Południowego (Irańskiego) Azerbejdżanu, żeby kupić chleb, trzeba nieraz odstać kilka godzin w kolejce, przy czym jednorazowo można nabyć jedynie dwa bochenki.
İran devletinin yanlış uygulamalarının sonucu olarak, Güney Azerbaycan'da ekmek sıkıntısı devam ediyor. Fırınların önünde uzun kuyruklar oluşmuş ve iki ekmek almak için saatlerce bekliyorlar. + pic.twitter.com/2jaenIIYcO
— Elyar Türker(Makuyi) (@ElyarMakuyi) February 1, 2021
Porozumienie wiedeńskie z 2015 r., podpisane przez Teheran z mocarstwami (USA, Chinami, Rosją, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią) miało na celu uniemożliwienie Iranowi stworzenie bomby atomowej, a jego program nuklearny miał pozostać wyłącznie cywilny i pokojowy. W zamian zniesione zostały wszystkie sankcje gospodarcze wobec Iranu.
Jednak były prezydent USA Donald Trump wycofał się w 2018 r. z porozumienia i przywrócił wszystkie sankcje USA wobec Iranu.
Nowy prezydent USA Joe Biden obiecał ponownie przyłączyć swój kraj do porozumienia, ale pod warunkiem, że Teheran najpierw ograniczy swoje działania nuklearne, które przybrały na sile w odpowiedzi na amerykańskie sankcje. Dyplomacja irańska domaga się od administracji Bidena zrobienia pierwszego roku i zniesienia sankcji.
W stacji NBC nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Iranowi zajmie „trochę czasu”, by wstrzymać działania, ale „trochę czasu potrzebują też USA na dotrzymanie swoich zobowiązań”.
– Czas nie jest problemem – odpowiedział szef irańskiej dyplomacji. Według niego niektóre ograniczenia w irańskim programie nuklearnym mogą być wprowadzone „w mniej niż jeden dzień”, „inne mogą zająć kilka dni lub tygodni”.
/TVP Info, twitter/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!