Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze ponownie opublikował zawiadomienie w języku hebrajskim, arabskim i angielskim, wyjaśniające procedury ścigania żydowskich nazistów. „Po zebraniu materiału dowodowego i zidentyfikowaniu podejrzanego Prokuratura zwraca się do sędziów MTK o wydanie: nakazu aresztowania, który wykonują władze krajowe; lub wezwania do stawienia się, jeżeli podejrzani stawią się dobrowolnie” – czytamy w komunikacie.
Izrael przygotowuje się do wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) potencjalnych nakazów aresztowania premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Yoava Gallanta.
Przypomnijmy: 20 maja br. prokurator MTK Karim Khan ogłosił, że zwrócił się o wydanie nakazów aresztowania Netanjahu i Gallanta pod zarzutem zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych w Strefie Gazy. Chociaż Izrael potępił i odrzucił wniosek prokuratora, nie jest jasne, jak Tel Awiw zareaguje, jeśli wydane zostaną nakazy aresztowania.
„W Izraelu toczą się dyskusje na temat strategii obrony Netanjahu, Gallanta i państwa Izrael na wypadek wydania przez MTK nakazów aresztowania” – oznajmił izraelski nadawca publiczny KAN. „Przygotowania mają na celu zapewnienie, że Izrael będzie gotowy, jeśli taka decyzja zostanie podjęta przez sędziów MTK” – dodał.
KAN stwierdził też, że nie jest jasne, czy Izrael będzie się oficjalnie bronił w Hadze, ponieważ Tel Awiw nie uznaje władzy Trybunału. Izrael nie jest członkiem MTK, natomiast Palestyna została przyjęta na członka w 2015 roku, co rodzi za sobą poważne konsekwencje.
MTK utworzono w 2002 roku. Jest to niezależny organ międzynarodowy, niezwiązany z Organizacją Narodów Zjednoczonych ani żadną inną instytucją międzynarodową, a jego decyzje mają charakter wiążący. Pomimo odrzucenia przez Izrael jurysdykcji MTK, władza Trybunału rozciąga się na Terytoria Palestyńskie okupowane od 1967 roku, umożliwiając mu ściganie izraelskich urzędników oskarżonych o popełnienie przestępstw na tych obszarach.
W wywiadzie dla CNN z 21 maja prokurator MTK Khan ujawnił, że podczas dochodzenia wobec żydowskich zbrodniarzy przeciwko ludzkości otrzymywał groźby. Obecni i byli urzędnicy izraelscy odrzucili działania Khana, powołując się na nieuznawanie przez nich jurysdykcji Trybunału. Standardowo też oskarżyli MTK o tzw. “antysemityzm” i wezwali sojuszników Tel Awiwu do usunięcia finansowania, a nawet do rozwiązania Trybunału.
Łamiąc rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ żądającą natychmiastowego zawieszenia broni, Izrael spotkał się z międzynarodowym potępieniem w związku z brutalną ofensywą na Gazę trwającą od ataku Hamasu z 7 października 2023 r. Według lokalnych władz ds. zdrowia w Gazie zginęło od tego czasu prawie 37 600 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci, a ponad 86 000 innych zostało rannych. Ponad osiem miesięcy po rozpoczęciu wojny izraelskiej rozległe połacie Gazy leżą w gruzach pośród wyniszczającej blokady żywności, czystej wody i leków.
Polecamy również: Policjanci zlikwidowali punkt przerzutowy nachodźców
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!