Wiadomości

„Jak zastąpić Żołnierzy Wyklętych gwiazdkami europejskimi?” – takie pytanie znalazło się w oficjalnym dokumencie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa ma lepsze narzędzia do rozwiązywania problemów niż państwa narodowe – uważa dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, były ambasador Polski w Niemczech i RP przy UE.

Swoje tezy wygłosił on na spotkaniu, na którym opracowywano strategię obrony UE przed krytyką w Polsce. Jak ustalił portal TVP Info, wnioski ze spotkania stały się elementem oficjalnego dokumentu Przedstawicielstwa KE.

„Jak przekonywać Polaków do UE? Jaka jest przyszłość Polski w ramach Unii Europejskiej? Czy w sytuacji, gdy coraz częściej słyszymy o sprzeczności interesów między Warszawą a Brukselą, Polacy potrzebują nowej opowieści o Europie?” – m.in. na takie pytania odpowiedzi szukali paneliści i uczestnicy spotkania, które odbyło się 15 grudnia 2017 r. w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego.

Prowadził je były dziennikarz TVP Andrzej Godlewski, a w roli panelistów uczestniczyli m.in. dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej za rządów Radosława Sikorskiego, obecnie dyrektor programu Otwarta Europa Fundacji im. Batorego.

Obecni na spotkaniu analizowali wyniki raportu dot. nastawienia Polaków do Unii Europejskiej, z którego – jak stwierdzono – wynika, że zaszła zmiana narracji o Polsce w UE – wcześniej Polska była słaba, Unia silna, teraz jest odwrotnie – oraz funkcjonuje przekonanie, że rozwój UE zmierza w złym kierunku. Wg twórców raportu wykonanego przez Fundację Batorego polityczny charakter sporu o UE należy udramatyzować. Unia jako instytucja powinna odpowiadać nie tylko na potrzeby ekonomiczne obywateli, ale także na potrzeby polityczne, i jawić się jako „jedyna instytucja, która odpowiada na polityczne potrzeby obywateli”. Autorzy raportu zastrzegają przy tym, że nie można „mylić przekazu pozytywnego z przekazem pochwalnym”, ponieważ „przeciwnicy Unii nie mogą mieć monopolu na jej krytykę”.

W podsumowaniu dyskusji podkreślono, że „potrzebna jest narracja pozytywna i atrakcyjna”, postawiono przy tym pytanie: „jak zastąpić Żołnierzy Wyklętych gwiazdkami europejskimi?”.

Więcej:
https://www.tvp.info/35548674/przedstawicielstwo-ke-w-polsce-zastanawia-sie-jak-zastapic-zolnierzy-wykletych-europejskimi-gwiazdkami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!