Obecnie na granicy z Ukrainą skoncentrowane są 150 Dywizja Zmotoryzowana Południowego Okręgu Wojskowego, 3 Dywizja Zmotoryzowana Zachodniego Okręgu Wojskowego oraz 74 Brygada Zmotoryzowana Centralnego Okręgu Wojskowego. Na Krymie znajdują się 126. Brygada Zmotoryzowana Obrony Wybrzeża, 810. Brygada Morska i 56. Brygada Desantowo-Szturmoowa.
Siły te stanowią poważne zagrożenie, ale niewystarczające do przeprowadzenia głębokiej operacji ofensywnej. Jednak Rosja od 2014 r. prowadzi reformę wojskową w celu zwiększenia liczby sił naziemnych.
Siły ukraińskie obejmują dwie brygady czołgów, trzynaście brygad zmechanizowanych, dwie górskie szturmowe, pięć desantowo-szturmowych, dwie morskiej piechoty, a także szereg samodzielnych jednostek – w sumie daje to około 80 batalionowych grup taktycznych.
Oczywiście Rosja ma znaczną przewagę w wielu rodzajach broni i sprzętu wojskowego. Ukraińskie batalionowe grupy taktyczne są nie w pełni ukompletowane, brakuje im amunicji, sprzętu i mobilności.
W odróżnieniu od Ukrainy, gdzie nie ma logicznej konstrukcji wojskowej, Rosja wdraża jasną doktrynę militarną, co daje duże korzyści w organizacji i szkoleniu bojowym.
🔴 Скільки батальйонів у Путіна? Аналіз російських сил вторгнення в Україну
Підготовка до відбиття агресії має починатися з усвідомлення загрози.
частина І – https://t.co/lCXoxx78KV
частина ІІ – https://t.co/va25j4Gf9A
частина ІІІ – https://t.co/TiMIoCXEuU pic.twitter.com/Pvl3HmcbX7— Цензор.НЕТ ✍️ (@censor_net) April 12, 2021
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!